Kwas chlebowy – o napoju i upojeniu

Oceń:
(0 głosów)
Kwas chlebowy  – o napoju i upojeniu

Kwas chlebowy jest napojem naturalnym, powstającym poprzez fermentację chleba z dodatkiem cukru lub owoców. Jego gorzki smak zawiera w sobie wspomnienie dobrego piwa, ale także historię Słowian, którzy pili i ważyli go już w X wieku. Naważyć sobie kwasu chlebowego, to poczuć orzeźwienie i zdrowie, bo jest on przygotowany w całości na bazie naturalnych składników, żytniego i jęczmiennego słodu oraz naturalnego dwutlenku węgla. Co więcej, nie zawiera on konserwantów, ani sztucznych barwników.

Kwas chlebowy na polskim rynku pojawił się w masowej produkcji dopiero stosunkowo niedawno, jednak od tysiąca lat, jest on napojem narodowym Ukraińców i Rosjan. Słowiańska natura tego napoju powoduje, że odżywa w nas krew naszych przodków, którzy w sytuacji mocno dalekiej od bogactwa i możliwości amerykańskich, już tak dawno temu stworzyli napój będący czymś w rodzaju coli. Paradoks polega jednak na tym, że choć w smaku kwas chlebowy rzeczywiście przypomina colę i tak samo, jak ona orzeźwia, to jednak, jest on tak zdrowy, że można go pić w profilaktyce przeciw różnym chorobom. Jest otrzymywany naturalnie i jako taki mógł on być przekazywany przez babcie i dziadków z pokolenia na pokolenie. Choć faktem jest, że gdyby zobaczyć colę w stanie czystym (bez konserwantów), to byłaby ona zielona, jednak nie jest to kolor zdrowia, o który nam chodzi. Kwas chlebowy zawiera w sobie mądrość Słowian, której w Polsce wreszcie zdecydowaliśmy się słuchać. Możemy posłuchać tego, co mieli nam do powiedzenia przodkowie tworząc napój, który orzeźwia w czasie upałów i ożywia w czasach mrozu.

Kwas chlebowy dzięki zawartości ekstraktu na bazie słodu żytnio-jęczmiennego zawiera witaminy grupy B, które stymulują wzrost i rozwój organizmu. Dzięki witaminie C wzmacnia się układ odpornościowy tego organizmu, a więc ma on także działanie uodparniające. Zawarte w kwasie chlebowym enzymy i bakterie kwasu mlekowego wspomagają, a także regulują mikroflorę jelitową. Usprawnione jelita mają zbawienny wpływ na kondycję skóry oraz przemianę materii, co oznacza także możliwość przeciwdziałania chorobom wynikającym z otyłości. Picie kwasu chlebowego przeciwdziała także alergiom oraz chorobom krążenia, gdyż wspomaga on układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w kwasie składniki mineralne oraz witaminy kwasu mlekowego pozwalają na leczenie dolegliwości związanych z astmą, osteoporozą, stwardnieniem tętnic, schorzeniom jelit, cukrzycą, chorobą Parkinsona, hemoroidami, prostatą, nowotworami, grzybicą, stwardnieniem rozsianym, zapaleniem stawów, bólami mięśni czy migreną.

Kwas chlebowy można z powodzeniem wytwarzać także w domu. Regulacja czasu i temperatury fermentacyjnej powoduje, że można go ważyć na sposób wytrawny lub pół słodki. Do jego produkcji potrzebny jest kilogram chleba razowego, pół kilo suchego chleba żytniego, 10 litrów wody, 30 dag cukru, 4 dag drożdży, 10 dag rodzynek, a także skórka od cytryny. Domowa produkcja kwasu chlebowego nie tylko przyniesie nam niezwykłą satysfakcję, sprawi, że w naszej spiżarni znajdzie się dzban słowiańskiego piwa bezalkoholowego, które upaja, lecz nie upija, ale także pozwoli na posiadanie własnej i najlepiej sprawdzonej, w stu procentach naturalnej, leczniczej mikstury.

Kwas chlebowy, czy to w produkcji własnej czy masowej, jest wartym picia do dna napojem i chlebem dnia powszedniego.

Autor: Joanna

Komentarze (0)

Inne artykuły

Maliny i ich niezwykłe właściwości

Latem zjadamy je prosto z krzaczka, a w okresie jesienno-zimowym dodajemy do herbaty. Można z nich robić różne przetwory, ale oprócz tego, żę maliny wyśmienicie smakują, mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Czytaj dalej

Naturalne środki przeciwbólowe

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić, że kiedyś nie było środków „na wszystko”. Podczas dolegliwości bólowych ludzie korzystali wyłącznie z dóbr, które mieli pod ręką. Przez lata badali lecznicze właściwości różnych produktów, co przyczyniło się...

Czytaj dalej

Aspartam - dobry czy zły?

Rodzice, nauczyciele, lekarze już od dziecka starali się nas nauczyć na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując produkty żywnościowe. Jedną z powielających się informacji, która pewnie utkwiła nam w głowie była „sprawdź, czy w składzie nie...

Czytaj dalej
Więcej artykułów