Jak właściwie przechowywać żywność?

Oceń:
(0 głosów)
Jak właściwie przechowywać żywność?
fot. Anna_Omelchenko (photodune.net)

Organizacja i porządek w kuchni to bardzo ważne sprawy. W dużym stopniu łączą się z tym zasady przechowywania żywności. Właściwe gospodarowanie przestrzenią kuchenną w połączeniu z umiejętnym i odpowiednim umiejscowieniem produktów spożywczych to nie tylko ogromne ułatwienie w codziennym poruszaniu się po spiżarni, szafkach czy lodówkach. Prawidłowa segregacja  przyczynia się do ochrony naszego zdrowia, a nawet portfela! Źle przechowywana żywność łatwo się psuje, ulega pleśniom i bakteriom. Pomyślmy, ile razy zatruliśmy się nieświeżym jedzeniem, albo ile żywności wylądowało w koszu na śmieci… Statystyki są przerażające, gdyż prawie połowa Polaków przyznała się do wyrzucania chleba, dalej są wędliny, warzywa i owoce. To bezmiar niepotrzebnie wydanych pieniędzy, przy którym bolesnym jest fakt, iż nasza ciężka praca idzie na marne. A sposób na zdrowie i oszczędność jest prosty – zorganizuj swoją kuchnię! Oto kilka rad dotyczących właściwego przechowywania żywności.

Lodówka

Produkty, które chowamy do lodówki powinny być zapakowane w pojemniki lub papier. Przy powtarzających się artykułach zwróćmy uwagę na datę ważności i tak te, które możemy dłużej przechować ustawmy z tyłu. To, na której półce położysz dany produkt ma wielkie znaczenie. Bowiem w lodówce panują różne temperatury, a do każdej półki przypisana jest grupa produktów, które powinny się tam znaleźć, i tak:

górna półka – miejsce, w którym panuje najwyższa temperatura. Idealnie nadaje się do przechowywania przetworów, słodyczy i ciast, a także resztek posiłków.

środkowa półka – średnia temperatura sprzyja składowaniu jogurtów, mlek, serów, wędlin, kiszonek i jaj. Umieścimy tu także gotowe dania i zupy.

dolna półka – dominuje tu niska temperatura, więc najlepiej układać produkty surowe, mięso, ryby, owoce morza – wszystko zawinięte w szczelne woreczki zabezpieczające inne produkty przed bakteriami oraz wypłynięciem soków.

szuflady – miejsce dla warzyw i owoców. Sałatę, szczypior, liście szpinaku, szczawiu należy zawinąć w mokry papier, aby nie wyschły. Nie wkładamy do lodówki owoców egzotycznych oraz pomidorów, ogórków, cukini i papryki!

drzwiczki – umieszczamy tu napoje, masła, majonezy, sosy, musztardy, keczupy, oleje.

Zamrażalnik

Miejsce na mrożonki, gdzie temperatura powinna wynosić ok. -18ºC. Rozmrożony produkt nie nadaje się do zamrożenia po raz kolejny. Zakupione mrożonki powinny trafić do zamrażalnika w ciągu godziny. Co do wyżej wymienionego chleba, który się tak marnuje – przecież nawet mieszkając samemu można podzielić bochenek na kilka części i mrozić. Jeden woreczek to np. 6 kromek, które wystarczają na śniadanie i kolację.

Kuchenne szafki

Tutaj przechowujemy produkty mączne i zbożowe. Płatki i kaszę powinno się trzymać w słojach lub szczelnych pojemnikach. Mąki, ryże, makarony, konserwy, groch, fasolę, octy, oleje, suszone grzyby – wszystko zapakowane hermetycznie. Po zakupie najlepiej przesypać je do pudełek, podpisać i oznaczyć datą ważności. Należy pamiętać o wykorzystaniu składnika do końca, gdyż dosypywanie świeżego produktu sprawi, iż ten na spodzie będzie zepsuty. Nadają się tu także produkty zamknięte, które w sklepie stoją na półkach - nieotwarte puszki, keczupy, majonezy.

Miejscem dla pieczywa jest chlebak (lub zamrażalnik, jeśli akurat go nie jemy).

Co z przyprawami

Świeże – hodować na kuchennym parapecie, a jeśli nie mamy takiej możliwości to najlepiej je zamrozić, gdyż nie stracą swych właściwości i aromatów. Natomiast suszone przyprawy powinniśmy trzymać w szklanych, szczelnych pojemnikach, które swoje miejsce znajdą w chłodnej, zaciemnionej szafce.

Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na datę ważności i jakość produktu. Owoce i warzywa należy myć dopiero przed samą konsumpcją, gdyż uczynienie tego wcześniej sprawi, że szybciej się zepsują. Zamrożone pieczywo możemy spożywać nawet przez pół roku. Mrozić można także ciasta, spody do pizzy czy pierogi. Przygotowane posiłki powinny trafić do lodówki w czasie 2 godzin, a chowając resztki dań należy pamiętać o czystych pojemnikach.

Autor: Klaudia

0 komenatrzy

Przeczytaj także:

Medycyna kuchenna: soda oczyszczona i jej zasady

Kluczowym pojęciem, które określa funkcjonowanie naszego organizmu jest homeostaza. Jest to stan równowagi, w której wszystkie czynniki potrzebne człowiekowi do aktywnego i rozwojowego funkcjonowania istnieją ze sobą w odpowiedniej harmonii. Ta równowaga odpowiedzialna jest za...

Czytaj dalej

Rady dla osób prowadzących siedzący tryb życia

Obecnie coraz więcej ludzi aktywnych zawodowo wykonuje pracę umysłową. Taka forma pracy występuje zazwyczaj w postaci siedzącej. I tak oto człowiek przez kilka długich godzin dziennie skazuje swoje ciało na brak ruchu. Taka bierność bardzo...

Czytaj dalej

20 ciekawostek o kawie

Pijemy ją codziennie... Dla milionów ludzi ranek bez niej jest abstrakcją... Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez niej.. KAWA. Wyborna i pobudzająca dawka energii. Jest atrybutem śniadań, przerw w pracy, wypadu z przyjaciółmi, gdyż ponoć...

Czytaj dalej