Siemię lniane nie jest szczególnie sławne na naszych kuchennych półkach. Nasiona lnu są dość niedoceniane. Wynika to głównie z niewiedzy, gdyż jest to naprawdę świetny produkt, w który każdy z nas wcześniej czy później powinien się wyposażyć. Dlaczego? Otóż siemię lniane zawiera wiele zdrowotnych właściwości i to nie tylko w dziedzinie kulinarnej! Warto zapoznać się z tymi małymi, płaskimi, brązowymi nasionkami, gdyż niejednokrotnie mogą okazać się niezbędne w naszym codziennym życiu. Dawniej siemię lniane można było kupić tylko w aptekach i sklepach zielarskich. Dzisiaj mamy ułatwione zadanie, gdyż nasiona znajdują się praktycznie w każdym markecie. Dodatkowym plusem jest niska cena, bowiem za 1 kg cennych nasion nie zapłacimy więcej niż 10 zł. Mają one szeroki wachlarz zastosowań w różnych dziedzinach życia.
Wartości odżywcze
Siemię lniane jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, lecytynę, witaminę E oraz cynk. Zawiera substancje śluzowe. Obfituje w zdrowe tłuszcze, błonnik, łatwo przyswajalne białka, fitoskładniki i antyoksydanty, witaminy B1, B6, kwas foliowy, magnez, żelazo, wapń, potas, bor i cynk.
Jak i ile spożywać?
Nasionek nie powinniśmy spożywać bezpośrednio, gdyż mogą zatkać nasz przewód pokarmowy. Jeżeli myślimy o wprowadzeniu siemienia lnianego do naszego codziennego jadłospisu to nie ma nic prostszego od zmielenia nasion i posypywania niewielką ich ilością wszystkiego, co tylko możemy (od kanapki, przez zupę, do sałatki). Jego neutralny smak nie zrobi różnicy w potrawie a tylko udoskonali ją o jakże cenny składnik! Pamiętajmy jednak o tym, aby nie kupować go w zmielonej wersji (gdyż cenne właściwości łatwo się utleniają) i w miarę możliwości starać się mielić tuż przed użyciem. Możemy także zrobić wywar z łyżki siemienia lnianego, który po przecedzeniu jest gotowy do picia. Większa ilość dodanych ziaren spowoduje powstanie „kisielu”, który doskonale sprawdzi się w leczeniu zewnętrznym oraz w schorzeniach wewnętrznych. 2 łyżki nasion to optymalna dzienna dawka, po której będziemy czuć korzystne zmiany.
Leczenie
zewnętrzne:
- w postaci okładu leczy trądzik i nawilża suchą skórę,
- kompres z siemieniem lnianym przykładany do powieki całkowicie likwiduje jęczmień czy gradówkę,
- łagodzi i leczy oparzenia oraz pękania skóry,
- działa kojąco i zdrowotnie na świąd skóry i wysypki,
- można stosować u niemowląt w celu nawilżania skóry.
wewnętrzne:
- zapobiega zaparciom,
- wspiera organizm przy biegunce,
- działa osłonowo przy kuracji antybiotykowej,
- łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego,
- reguluje uczucie głodu i sytości,
- obniża poziom cholesterolu we krwi (dzięki lecytynie),
- leczy nadciśnienie tętnicze.
Idealnie nadaje się jako pomoc w walce ze zgagą, z kaszlem, chrypą, zapaleniem oskrzeli, przekwitaniem, owrzodzeniem, nieżytach i bólu żołądka, dwunastnicy i jelit. Jest świetnym środkiem antynowotworowym, przeciwmiażdżycowym i przeciwzapalnym o działaniu moczopędnym.
Uroda
Siemię lniane stosowane w formie odżywki wzmacnia strukturę włosów, idealnie pielęgnuje cerę suchą, tłustą i mieszaną, reguluje poziom wydzielania sebum, odtyka pory, przez co zapobiega powstawaniu zaskórników. Aby wzmocnić i utwardzić paznokcie wystarczy przez 10 minut moczyć je w uzyskanym po ugotowaniu nasion „kisielu”.
Dieta/odchudzanie
Nasiona lnu są świetnym produktem dla osób odchudzających się. Bogactwo zdrowego tłuszczu i błonnika wypiera niską ilość węglowodanów. Zawarte w siemieniu lnianym lignany odpowiadają za zwiększenie tempa przemiany materii. Zamienia on pożywienie na energię, pobudza żółć do rozkładu tłuszczów, przyspiesza metabolizm, co prowadzi do prostej utraty kilogramów. 2 łyżki oleju lnianego dodane do potrawy pomagają rozwiązać problem niezdrowego cholesterolu a siemię lniane dodawane do potraw sprawia długie uczucie sytości.
Uwaga!
Siemię lniane posiada również kilka złych stron, które nie wystąpią, jeśli będziemy rozmyślnie zażywać nasionek. Na początku należy przyjmować je w małych ilościach, gdyż wysoka zawartość błonnika może działać drażniąco i przeczyszczająco, po kilku dniach możemy zwiększyć dawkę. Nasiona trzymamy w zamknięciu, mielimy tylko w razie potrzeby, ponieważ nie tracą wtedy cennych właściwości. Duża dawka surowych nasion posiada niewielkie pokłady związków cyjanowych, przy czym 2 łyżki dziennie nie stanowią zagrożenia.
Komentarze (0)