Lecznicze właściwości cynamonu

Oceń:
(0 głosów)
Lecznicze właściwości cynamonu
fot. jf / sxc.hu

Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw świata, znaną już od czasów starożytnych, kiedy to uważano proszek uzyskiwany z drzewa wiecznie zielonego za cenniejszy od złota. Paradoksem jest w związku z tym fakt, że nauka dopiero teraz odkrywa niezwykłe lecznicze właściwości cynamonu, który jest dobry nie tylko na poprawę smaku różnych potraw.

Przez stulecia cynamon znany był głównie z powodu właściwości wzmacniających i odkażających. Ma on zbawienny wpływ na pracę jelit i żołądka, które oczyszcza z nagromadzonych toksyn i bakterii. Przyjmowany doustnie wzmacnia żołądek, poprawia apetyt oraz reguluje proces trawienia. Te właściwości cynamonu korzystne są nie tylko w przypadku chęci zachowania równowagi organicznej w ciele, ale przede wszystkim wtedy, gdy jest ona zachwiana przez otyłość.

Osoby z nadwagą narażone są na cukrzycę typu II, gdyż ich organizm przestaje odpowiadać na insulinę, a przez to krew zawiera w sobie zbyt duże stężenie glukozy. W dłuższej perspektywie taki stan skutkować może uszkodzeniem naczyń krwionośnych, utratą wzroku oraz zaburzeniem pracy nerek. Ze względu na uszkodzenie naczyń krwionośnych rany chorego ulegają powolniejszej regeneracji, a także narażone są na częstsze infekcje. Cynamon zawiera w sobie duże ilości błonnika, żelaza, wapnia oraz manganu, dzięki czemu może z powodzeniem łagodzić objawy cukrzycy. Pierwiastki zawarte w cynamonie nie tylko pobudzają receptory insuliny, ale także hamują enzym, który je inaktywuje. Innymi słowy, cynamon 20-krotnie usprawnia proces wykorzystywania glukozy w komórkach, a więc jest cenny w leczeniu chorób polegających na oporności na insulinę lub na obniżonej produkcji tej insuliny.

Jedną z najcenniejszych właściwości cynamonu jest więc regulacja pracy układu krwionośnego. Zapobiega on zakrzepom, a może być także stosowany jako lek na słabe krążenie krwi w palcach rąk i nóg. Ma korzystny skutek na odmrożenia, a także na dolegliwości związane z odczuwaniem zimna. Co równie ważne, cynamon usprawniając układ krwionośny poprawia pracę serca oraz mózgu, który tym samym dotlenia i odżywia. Efektem tego procesu jest polepszenie czynności poznawczych naszego umysłu, którego pamięć i koncentracja ulegają zbawiennemu wzmożeniu. W tym sensie cynamon okazuje się także afrodyzjakiem, gdyż zwiększona bystrość umysłu działa doskonale na płeć przeciwną. Co ciekawe zatem, to że związki organiczne zawarte w cynamonie przez sam fakt polepszenia działania układu krwionośnego wpływają tak naprawdę na cały organizm i usprawniają jego pracę na wszystkich poziomach.

Kolejny efekt stosowania cynamonu może występować na zewnątrz ciała, a więc na skórze, dla której jest cynamon naturalną odżywką. Działa doskonale na zmiany atopowe oraz na trądzik. Co więcej, cynamon jest także lekiem przeciwgrzybicznym oraz antybakteryjnym. Nie mniej ważne są skutki stosowania cynamonu, do jakich zaliczyć trzeba opóźnianie procesu starzenia organizmu. W całym tym układzie czynników leczniczych, cynamon może spowalniać także rozrost komórek nowotworowych.

Należy jednak mieć na uwadze, że cynamon zawiera w sobie także kumarynę, która w wysokich dawkach staje się hepatoksyczna i prowadzić może do marskości wątroby. Unijne wyznaczniki podają, że produkty spożywcze mogą zawierać jedynie 2mg/kg kumaryny. Człowiek może w bezpiecznej granicy stosować 0,1 mg kumaryny na kilogram masy ciała. Oznacza to tylko tyle i aż tyle, że wykorzystując zbawienne właściwości cynamonu musimy pamiętać, że istnieje granica tego zbawienia. W odpowiednich dawkach cynamon wpływa doskonale na cały organizm człowieka, jednak gdy zechce on ze względu na te cudowne właściwości stać się podobny bogu, może skończyć jak Prometeusz, którego wątrobę wyjadły ptaki.

Autor: Joanna

Komentarze (0)

Inne artykuły

Czy cytrusy są dla nas?

Oczywistym jest fakt pyszności pomarańczy czy mandarynki, a także ich zdrowotnych wartości, wydaje się, że nic, co zdrowe, nie może nam być obce, a jednak prawdopodobne jest to, że cytrusy pochodzące z innego, od naszego...

Czytaj dalej

Kwas chlebowy – o napoju i upojeniu

Kwas chlebowy jest napojem naturalnym, powstającym poprzez fermentację chleba z dodatkiem cukru lub owoców. Jego gorzki smak zawiera w sobie wspomnienie dobrego piwa, ale także historię Słowian, którzy pili i ważyli go już w X...

Czytaj dalej

Wielka Witamina C

Witamina C stanowi system ożywczych składników, które razem powodują wiosnę w ludzkim organizmie. A jednak powszechnie przyjęło się uważać ją za lek na przeziębienie, co spowodowało groteskową medycznie sytuację: medycyna ma przed oczami witaminę C,...

Czytaj dalej

Savoir-vivre - jak zachowywać się przy stole?

Kultura dnia codziennego w Polsce niegdyś zachwycała cudzoziemców. Zasady savoir-vivre znane były wszystkim, a tak naprawdę nikt nie musiał się ich uczyć, gdyż kultura była porządkiem dziennym. Fundamenty naszej obyczajowości napawały nas dumą, a zagraniczni...

Czytaj dalej
Więcej artykułów