15 ciekawostek na temat herbaty

Oceń:
(0 głosów)
15 ciekawostek na temat herbaty
fot. BenDad / freeimages.com

Słodka, gorzka, z cytryną, miodem... niezwykle rozgrzewa, odpręża i relaksuje. Herbatę pije się już od tysięcy lat, zaraz po wodzie jest ona najpopularniejszym napojem na świecie. W krajach azjatyckich parzenie jej stanowi rytuał, natomiast w Europie nierzadko jest niezastąpionym elementem śniadania. Jak to powiedział William Gladstone: "Jeśli jest ci zimno, herbata cię ogrzeje. Jeśli jest ci gorąco, herbata cię ochłodzi. Jeśli jesteś pobudzony, herbata cię uspokoi".

1. Barwnik – dodając hennę do naparu herbacianego można uzyskać substancję barwiącą, która po podaniu na włosy zmieni ich kolor na kasztanowy. Taka mieszanka wzmacnia cebulki i działa przeciwłupieżowo.

2. Herbata – sałata – w niektórych krajach ludzie zamiast parzyć, zjadają liście herbaty. Np. w Tajlandii zjada się kiszoną herbatę, w Birmie jej liści traktowane są jak "nasza" sałata, w Tybecie gotuje się zupę herbacianą.

3. Waluta – cegiełki herbaty do dziś są środkiem płatniczym w niektórych rejonach Mongolii i Tybetu.

4. Teina – związek chemiczny podobny do kofeiny ze względu na właściwości psychostymulujące, działa jednak dłużej i wolniej. Parzenie herbaty powinno trwać ok. 4-5 minut. Tym większa ilość teiny, im krótsze parzenie. Przedłużenie okresu parzenia spowoduje, że herbata z pobudzającej stanie się relaksująca.

5. Zdrowie – działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, reguluje trawienie, zwalcza niestrawność, chroni przed nowotworami oraz chorobami krążenia, obniża poziom złego cholesterolu, podbudowuje naczynia krwionośne i zapobiega zakrzepom krwi, dzięki fluorowi chroni zęby przed próchnicą, zmniejsza podrażnienie oczu, opóźnia proces starzenia, poprawia samopoczucie.

6. Owady – zielona herbata po wypiciu jest wydzielana przez skórę. Jej woni nie lubią owady, a w szczególności komary. Jeżeli komuś nie smakuje, można się nią natrzeć, co da równoważny efekt.

7. Parzenie – do zaparzenia herbaty należy użyć świeżej, jednorazowo wrzącej wody.

8. Jedna roślina – rozmaite herbaty: czarna, zielona, czerwona, biała itd. różnią się jedynie sposobem produkcji, gdyż pochodzą od tej samej rośliny Camellia Sinensis.

9. Przesądy – podobno liście herbaty rozsypane na schodach odstraszają złe moce, duchy a nawet diabła. Wróżki zamieszkujące szkockie góry wróżyły z układu liści pływających w kubku.

10. Odkrycie – prawie 5 tys. lat temu odkrył ją chiński cesarz Shen-Nong. Władca odpoczywając w ogrodzie raczył się przegotowaną wodą, kiedy nagle do filiżanki wpadł mu herbaciany liść. Po spróbowaniu napoju cesarz wpadł w zachwyt.

11. Ile i kiedy pić? - 4-5 filiżanek herbaty dziennie jest dawką, która przysłuży się dobrze dla zdrowia. Nie wolno pić jej w trakcie i po posiłku, gdyż zawiera substancje, które ograniczają wchłanianie niektórych witamin i soli mineralnych (np. magnezu czy żelaza).

12. Tradycje i rytuały – w Chinach i Japonii parzenie herbaty jest ceremonią, służy kontemplacji i relaksowi. W Arabii przyrządzaniem herbaty zajmuje się wyłącznie mężczyzna, a akt jej podania jest wyrazem szacunku i gościnności. Anglią zawładnęła czarna herbata, którą podaje się w następujący sposób: na dno filiżanki wlewa się odrobinę mleka, następnie napar herbaciany a na koniec wsypuje się cukier. Tak przygotowaną piją ją po śniadaniu, podczas lunchu i w czasie „five o'clock”. Rosjanie kochają herbatę czarną, mocną i bardzo gorącą. Wyznawcy Islamu i Judaizmu przez wzgląd religijny pijają tylko zieloną herbatę. W Mongolii gotuje się herbatę w wielbłądzim mleku dodając łój barani lub masło oraz mąkę i sól. Herbata jest także traktowana jako przyprawa w krajach takich jak Tybet i Nepal.

13. Zbiory – liście herbaty zbierane są ręcznie, zazwyczaj przez młode kobiety. Te muszą przestrzegać diety wykluczającej ostre przyprawy, gdyż ich aromat wydalany przez skórę mógłby niekorzystnie działać na młode liście herbaciane.

14. Ciąża – kobiety w ciąży powinny wystrzegać się picia zielonej herbaty, gdyż zawarte w niej substancje aktywne hamują rozwój płodu. Zamiast tego można pić czerwoną herbatę rooibos, która łagodzi bezsenność i depresję.

15. 0 kcal – herbata bez dodatków nie zawiera kalorii.

 „Herbatę się pija, by zapomnieć o hałasie świata”
T'ien Yiheng

Autor: Klaudia

0 komenatrzy

Przeczytaj także:

Masło czy margaryna: co jest zdrowsze?

Nasz głód zdrowia spowodował powstanie bardzo ciężkiej choroby. To chęć zdrowia przytłacza i jest jak ciężka choroba, w której odmętach pogrąża się człowiek nie wiedząc już, co lepsze: masło, czy margaryna, mleko czy brak mleka,...

Czytaj dalej

Orkisz - ziarno życia

Ziarno orkiszu jest odmianą pszenicy, która wcześniej niż sama pszenica stanowiła główną strawę wczesnych ludów Ziemi. Swoją treścią może nasycić głodnego nomadę i pozwolić mu iść w dalszą podróż. A jednak o wzrastanie orkiszu trzeba...

Czytaj dalej

Jak łączyć wina z potrawami?

Idąc z duchem czasu nie sposób zauważyć rosnącej popularności win. Mam tu na myśli oczywiście czyste produkty gronowe, które w odpowiednich warunkach i w połączeniu z pasującą potrawą nadają specyficzny charakter. Domeną dzisiejszych czasów stało...

Czytaj dalej