„Złoty płyn” - ciekawostki o oliwie z oliwek

Oceń:
(0 głosów)
„Złoty płyn” - ciekawostki o oliwie z oliwek
fot. mythja (photodune.net)

Drzewo oliwne zawsze było symbolem długowieczności ze względu na fakt, że może osiągnąć wiek nawet kilkuset lat, ale także dlatego, że ludzie żyjący w cieniu tego drzewa mogą sięgnąć po oliwkę dla swoich dorosłych prawnuków. Ludność zamieszkująca tereny basenu Morza Śródziemnomorskiego nie tylko cieszy się bowiem dobrym słońcem, ale i dobrym życiem, które wzmacniane jest od wewnątrz i zewnątrz owocami z tego drzewa życia. Zebrane oliwki, które w ciągu roku czterokrotnie zmieniają swój kolor, służyły więc nie tylko bogom, ale także śmiertelnikom, którzy mogli stać się im podobni. Wykonywana z nich oliwa pozwalała przy tym na balsamowanie ciała, ale także na oświetlenie domu. Oliwę z oliwek Homer uważał za „złoty płyn”.

SMAK OLIWEK. Zmienia się w zależności od pory roku. Niedojrzałe oliwki są zielone, na jesień uzyskują barwę soczyście zielonej. W grudniu stają się żółte lub brązowe, by w lutym przybrać kolor ciemno-czarnej. Jest wtedy najbardziej dojrzała. Smak oliwy z oliwek zależny jest od położenia ogrodu oliwnego, który podlega uprawie, rodzaju podłoża, w jakim rośnie oraz klimatu, a także sposobu zbierania oliwek.

DWUNASTA OLIWKA. Grecy powiadają, że należy zjeść jedenaście oliwek, żeby poczuć ich smak. Niezależnie więc od tego, jakiego nasycenia jest oliwka, dopiero dwunasta przynosi prawdę o jej smaku.

ZBIORY. Zaledwie 10% oliwek jest przeznaczonych do zjedzenia. Resztę przekazuje się na wyroby oliwne oraz kosmetyczne.Oliwki zbierane są ręcznie, ze względu na ich delikatność, dlatego też najlepszą oliwę z oliwek otrzymuje się w dniu, w którym oliwki zebrano.

TRADYCJA. W kuchni Polskiej oliwki wykorzystuje się już od 300 lat.

ILOŚĆ OLIWEK W OLIWIE. Na jeden litr oliwy przypada 5 kg oliwek.

TEMPERATURA SPALANIA. Oliwa spala się dopiero w temperaturze 210 stopni Celsjusza, a w związku z tym jest zdrowsza niż inne oleje.

KONTAKT ZE SKÓRĄ. Oliwa z oliwek wspaniale odwilża i natłuszcza skórę. Ale działa także leczniczo w stanach suchości skóry, podrażnienia, zaczerwienienia, alergii itp.

WPŁYW NA SERCE. Oliwa z oliwek obniża ciśnienie krwi, a przy tym pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia tętniczego.

SPOŻYWANIE. Statystycznie Grek spożywa w ciągu roku ok. 25 litrów oliwy z oliwek, natomiast Polak litr.

EXTRA VIRGIN. Jest najwyżej cenioną oliwą z oliwek, która pochodzi z pierwszego tłoczenia. Dzięki temu zawiera największą ilość składników odżywczych. Kupując oliwę z oliwek musimy zwrócić uwagę na jej smak, w którym powinny przebijać się oliwki oraz lekki posmak jabłka. Metaliczny smak oraz mętny osad na dnie wskazuje na to, że oliwa jest stęchła.

Autor: Joanna

0 komenatrzy

Przeczytaj także:

Czy sól jest szkodliwa?

Korzysta się z niej od wieków. Jej znane początki sięgają 3000 r. p.n.e., kiedy to w Egipcie korzystano z niej w celu konserwacji mięs. Około 300 lat później Chińczycy udoskonalili sposób pozyskiwania soli, której znali...

Czytaj dalej

Bogactwo enigmatycznych owoców i warzyw

Warzywa i owoce są bardzo cennymi składnikami naszej diety. Są zdrowe, smaczne i bogate w wartościowe witaminy. Wspaniałym jest fakt, iż w dzisiejszych czasach sięgamy po te dary natury chętniej i częściej. Z pewnością każdy...

Czytaj dalej

Czy dobrze nawadniasz swój organizm?

Woda jest źródłem życia, jednak pita nawet w dużych ilościach nie musi oznaczać tego, że jest dla organizmu źródłem… wody. Paradoks ten wynika z faktu, że bez stworzenia w ciele biodostępnych warunków nawet najbardziej wartościowe...

Czytaj dalej

Ostra przyjaźń z pieprzem

Pieprz jest przyjacielem człowieka pochodzenia indyjskiego. Był on tak cenny, że korzystali z niego niegdyś jedynie królowie i najbogatsi, a jednak odkrycia geograficzne Vasco da Gamy sprawiły, że stał się pieprz przyjacielem wszystkich ludzi. Występuje...

Czytaj dalej