Tajemniczy goździk

Oceń:
(0 głosów)
Tajemniczy goździk

Goździk jest stałym bywalcem w każdej polskiej kuchni. Dzięki swoim specyficznym właściwościom już dawno osiągnął miano przyprawy, która emanuje tajemniczością, a także aromatem. Jego zapach i smak jest wykorzystywany w bardzo wielu dziedzinach. Na szczególne zainteresowanie zasługuje jego druga – lecznicza strona, której właściwości mają nawet działanie antynowotworowe. Do dzisiaj mnożą się sposoby na wykorzystanie goździka w kuchni, a co za tym idzie bardzo wiele wyrobów bazuje na jego trudnych do ujarzmienia aspektach.

Swoją nazwę, nasz bohater, odziedziczył dzięki wyglądowi, który przypomina małe gwoździki. Jako przyprawa jest wykorzystywany dopiero w formie ususzonych pączków, aby jednak do tego doszło, trzeba w odpowiednim momencie (kiedy kwiaty zaczynają kwitnąć i różowieć) je zebrać. Jego popularność zaczęła się bardzo wcześnie, bo już w starożytnych Chinach III wieku p.n.e. W tamtych czasach cesarz chiński wymagał, aby każdy kto się do niego zwraca, przeżuł parę sztuk. Wpływ na nasz oddech jest w stanie przełamać nawet zapach po zjedzeniu czosnku. Goździk został wspomniany także w dziennikach słynnego podróżnika Marco Polo. Dzisiaj najwięcej upraw goździków można spotkać na wyspie Pemba w Tanzanii, która niemalże cała pokryta jest plantacją goździka, a także w Indonezji i Sri Lance.

Przyprawa w zmielonej formie jest najczęściej kojarzona z piernikami czy ciastami korzennymi, ale to nie jedyne jej użycie w cukiernictwie. Nadaje specyficznego charakteru masom, nadzieniom, kompotom oraz kremom. Jednak swój prawdziwy koncert gra w towarzystwie mięs, pasztetów, a szczególnie marynat i sosów. Francja słynie z wbijania goździka do cebuli i na tej podstawie robienia rosołu. Doskonale komponuje się z jabłkami i liściem laurowym. Jest także używana do doprawiania likierów, win, jego cebulki wbija się w mięsa przeznaczone do wędzenia. Goździki są również składnikiem wielu mieszanek przyprawowych, np. popularnego Curry. W niektórych częściach świata używa się go jako dodatek do popularnych afrodyzjaków. Jego szczególny smak upodobali sobie najbardziej hindusi, którzy z powodzeniem używają jego obu formy do niemalże każdego dania. My w Naszych kuchniach musimy uważać, aby nie przedobrzyć, gdyż jego intensywny aromat może nam zabić całe danie.

Tajemnicza forma goździków łączy się z ich leczniczym charakterem, a co za tym idzie z jego składem. Przyprawa posiada w sobie największą ilość olejku lotnego, a także różnych związków, które do dzisiaj wykorzystuje się w stomatologii. Zielarze szczególnie polecają go na bóle zębów oraz na problemy trawienne. Działają kojąco na wrzody żołądka, wymioty, wzdęcia i naturalnie stymulują układ trawienny. W zawartości tego specyfiku znajduje się też związek, który odpowiada za zapobieganie w uszkadzaniu komórek, a co za tym idzie – naturalnie chroni przed nowotworem. Szeroko się je stosuje w walce z pasożytami zamieszkującymi nasze jelita, a także z grzybami czy innymi bakteriami. Działa osłonowo na nasze przewody pokarmowe.

Trzeba pamiętać o szerokiej gamie zastosowań Goździków w smakołykach tworzonych w naszym domu, ale także o tym, że po posiłku, dla zdrowotności, można przegryźć parę sztuk, aby dodatkowo wspomóc nas organizm w trawieniu i wyczyścić go ze zbędnych toksyn.

Autor: Dante

Komentarze (0)

Inne artykuły

Ciekawostki o warzywach w stanie kiełkowania

Kiełki warzyw nie są jeszcze warzywami, ale już nie ich nasionami, a jednak zawierają w sobie cały przekrój witamin, które właśnie w tej początkowej fazie wzrastania najsilniej uderzają swoją siłą i smakiem. To w kiełkach...

Czytaj dalej

Wegetariański grill

Często się słyszy, że grillowanie jest narodowym sportem Polaków. W sumie, czemu nie mamy być z tego dumni? :) Przecież to zdrowa forma przygotowywania posiłków, bez zbędnego tłuszczu, na świeżym powietrzu i w doborowym towarzystwie!...

Czytaj dalej

Jakie warzywa można jeść na surowo?

Warzywa w stanie surowości traktujemy jako nie-gotowe, co momentalnie przekłada się na czynność gotowania. U-gotowane oznacza „gotowe” i przystosowane do wymogów ludzkiego środowiska brzusznego, a jednak czy możliwe jest, aby warzywa mimo pyszności im zgotowanej...

Czytaj dalej
Więcej artykułów