Wegetariański grill

Oceń:
(1 głos)
Wegetariański grill
fot. oksix (photodune.net)

Często się słyszy, że grillowanie jest narodowym sportem Polaków. W sumie, czemu nie mamy być z tego dumni? :) Przecież to zdrowa forma przygotowywania posiłków, bez zbędnego tłuszczu, na świeżym powietrzu i w doborowym towarzystwie! Najczęstszym wyborem na grilla jest kiełbasa. Cóż, nie jest to najzdrowsza opcja, ale jak jesteśmy wielbicielami mięsa to zwracajmy uwagę na jakość produktu, przede wszystkim na zawartość mięsa i tłuszcz. Szczególnie propagowane są ryby! Można je przyrządzić na wiele sposobów, a ich właściwości z pewnością korzystnie odbiją się na zdrowiu i kondycji naszego organizmu.

Pewnie wielu zastanawia się, co w sezonie grillowania spożywają wegetarianie? Otóż dań bezmięsnych, które przygotowuje się na grillu jest mnóstwo! Ludzie nie spożywający mięsa bardziej zastanawiają się nad tym na czym będzie przygotowywane jedzenie, niż nad tym, co przygotują. Wegetarianin nie położy warzyw obok karkówki, więc zapraszając gości niejedzących mięsa powinniśmy zadbać, aby ruszt był dobrze wyczyszczony a bezmięsne frykasy były grillowane jako pierwsze. Możemy też użyć aluminiowych tacek lub grillować w formie sakiewek (o tym w dalszej części artykułu). Poniżej kilka sprawdzonych, smacznych, bezmięsnych przepisów na wegetariańskiego grilla.

Pieczywo

Chleb i bułki zawsze towarzyszą nam podczas grillowania. Czemu więc ich nie uatrakcyjnić? Pieczywo jest doskonałym dodatkiem do mięsa, grillowanych warzyw, sałatek, a dla entuzjastów bochenków inny sposób podania będzie miłym zaskoczeniem. Pieczywo należy lekko przypiec na ruszcie, a następnie posmarować prawdziwym masłem z dodatkiem ulubionych ziół, świeżego czosnku i przypraw. Jeśli grillujemy z większym gronie można spróbować z całym chlebem. Każdą kromkę smarujemy z jednej strony własną kompozycją ziołowego masła, a następnie składamy kromki na powrót w bochenek. Całość zawijamy w folię aluminiową i pieczemy ok. 20 minut na rozgrzanym ruszcie.

Sery

Polskie oscypki, aromatyczne Camemberty czy słona Feta – podane na gorąco rozpływają się w ustach. Poza prostym upieczeniem serów można też zaszaleć i spróbować je marynować. Prostym sposobem na „podrasowanie” sera Camembert jest krótka marynata w oliwie, ziołach i papryce słodkiej. Należy pamiętać, że podczas przewracania sera na grillu musimy to robić delikatnie. Nie używajmy widelca, gdyż przebijemy cienką warstwę sera.

Warzywa

Królestwo wegetarian, które będąc dobrze przyprawione i upieczone znajdzie entuzjastów u niejednego mięsożercy. Z warzywami jest różnie, z jednej strony bardzo łatwo je przygotować, a z drugiej równie prosto jest je zepsuć. Podczas grillowania warzyw powinniśmy pamiętać, że nie powinny one leżeć bezpośrednio na ruszcie, wtedy łatwo przeoczyć moment ich idealnego wypieczenia i po prostu je spalić. Idealnym rozwiązaniem jest układanie ich na aluminiowej tacce lub w postaci sakiewek. Ta druga opcja jest trochę czasochłonna, ale za to warzywa szybciej zmiękną, zajmą mniej miejsca, a przede wszystkim każdą sakiewkę możemy wypełnić czymś innym. Na błyszczącą część folii układamy ulubione warzywa pokrojone w kostkę , np. kolorowe papryki, cukinię, obgotowane ziemniaki, pieczarki, brokuły, kalafior, cebulę; przyprawiamy według smaku zawijamy w sakiewkę lub kopertkę. Tak przygotowane warzywa grillujemy ok. 8-10 min.

Dobrą alternatywą są także warzywne szaszłyki. Na wykałaczki nabijamy ulubione warzywa, przyprawiamy i układamy na rozgrzanym ruszcie. Często obracamy, aby nie spalić warzyw.
Inną warzywną potrawą na grilla są nadziewane pieczarki. Myjemy grzyby, usuwamy „nóżkę” pieczarki a środek wypełniamy zblendowanymi z oliwą czosnkiem lub suszonymi pomidorami. Tak przygotowane pieczarki układamy na grillu i pieczemy kilka minut.

Ryby

Pyszne, dietetyczne i zdrowe ryby doskonale nadają się na grilla. Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach zanim położymy je na ruszcie. Po pierwsze należy wcześniej ryby zamarynować. Wystrzegajmy się gotowych, łatwo dostępnych marynat, które do naszych zdrowych ryb dodają niepotrzebnej chemii. Najprościej jest rybę natrzeć pieprzem i solą oraz skropić sokiem z cytryny i lekko natłuścić oliwą. Tak przygotowaną rybę składujemy w lodówce, gdyż nadziewać farszem należy bezpośrednio przed położeniem jej na ruszcie. Sezon grillowy jest okresem, kiedy praktycznie wszystkie dobra natury mamy pod ręką, świeże i pachnące, prosto z ogrodu, więc wykorzystajmy to i do faszerowania używajmy tylko takich ziół. Naciętą od spodu wzdłuż rybę faszerujemy świeżymy gałązkami ulubionych ziół, plastrami marchwi, selera, pora a następnie przyprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Pieczemy na dobrze rozgrzanym grillu ok. 10-15 minut. Jeśli nie mamy specjalnych akcesoriów do pieczenia ryb możemy położyć ją na aluminiowej tacce, lub upiec zawiniętą w folię.

Tofu

Jest to wersja tofu dla zwolenników kuchni nieco ostrzejszej. Najpierw należy przygotować marynatę. Sos sojowy, oliwa, czosnek, cebula, ostra papryka, ulubione zioła – według uznania. Tofu kroimy na kawałki, marynujemy przez 2-3 godziny. Grillujemy po kilka minut z każdej strony, a następnie polewamy pozostałością marynaty.

Autor: Klaudia

Komentarze (3)

Wszystko OK, ale ryby to też mięso... o_O

Ale fajne urozmaicenie z tymi rybami

@Pepe: urozmaicenie tematu bezmięsnego oczywiście
Zamiast mięsa - ryba, spoko przepis

Inne artykuły

Czarny bez – medycyna i tajemnica

Czarny bez jest rośliną, która wiosną wydaje z siebie piękne białe kwiaty, po to, aby na jesień zamknąć się w czarnych owocach. Z białych kwiatów czarnego bzu możemy przygotować kordiał, natomiast z jego czarnych owoców:...

Czytaj dalej

Jak właściwie przechowywać żywność?

Organizacja i porządek w kuchni to bardzo ważne sprawy. W dużym stopniu łączą się z tym zasady przechowywania żywności. Właściwe gospodarowanie przestrzenią kuchenną w połączeniu z umiejętnym i odpowiednim umiejscowieniem produktów spożywczych to nie tylko...

Czytaj dalej

Jedzmy kasze, bo warto!

Znane od wieków stanowiły podstawę żywieniową ludności całego świata. Często gościły na stołach ubogich, prostych ludzi, ale doceniali je także zamożni władcy – królowały w jadłospisie Kazimierza Wielkiego czy Władysława Jagiellończyka. To wszystko dzięki dużemu...

Czytaj dalej
Więcej artykułów