Sposoby na kaca

Oceń:
(0 głosów)
Sposoby na kaca
fot. Pressmaster (photodune.net)

Złe samopoczucie, ból głowy, pragnienie, nudności, problemy z koncentracją, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk... Mimo, że to nie wszystkie dolegliwości, to chyba każdy wie o czym mowa. Kac. Mimo, iż wydaje się niezwyciężony, można wyjść zwycięsko z tej batalii. Wbrew temu, że alkohol znany jest na świecie od tysięcy lat, nie wymyślono jednoznacznie skutecznego antidotum na kaca. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym nieproszonym gościem, postaram się przybliżyć te najskuteczniejsze. Jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Kilka rad na kaca jeszcze przed rozpoczęciem imprezy:

 • Po pierwsze – tłusty posiłek. Spowolni on wchłanianie alkoholu, gwarantując nam dłuższą zabawę.
 • Po drugie – cytryna. Dwie godziny przed piciem zaprawmy się szklanką soku z wyciśniętej cytryny, możemy go posłodzić. Witamina C jest wypłukiwana przez alkohol, dlatego warto uzupełnić ją wcześniej. Jeśli nie lubimy cytryny, możemy zażyć witaminę C w tabletkach.
 • Po trzecie – odpoczynek. Drzemka przed imprezą da nam siłę na zabawę.
 • Po czwarte – jeśli palisz papierosy, postaraj się je ograniczyć o połowę, chociażby przed imprezą.

Jeśli wykonaliśmy wcześniejsze instrukcje to już nic nam nie grozi! Nic bardziej mylnego... To tylko jeden, aczkolwiek duży krok w osiągnięciu celu. Skoro już wiemy jak zachować się przed piciem alkoholu to powinniśmy wbić sobie do głowy kilka prostych zasad, których należy przestrzegać już podczas drinkowania. Pierwszą najważniejszą i niepodważalną sprawą jest nie mieszanie alkoholi. To najczęstsza przyczyna gigantycznego kaca! Należy robić minimum 15 minut przerwy między drinkami. Ten czas pozwoli organizmowi wchłonąć wysokoprocentową porcję. Jeśli pijemy mocniejsze trunki, starajmy się wybierać te czyste, a popijajmy je napojami niegazowanymi. Unikajmy barwionych, słodkich, gazowanych napoi. W trakcie picia uzupełniamy odwodniony organizm wodą niegazowaną. Dobrą strategią jest picie na przemian drinków alkoholowych z bezalkoholowymi. Postarajmy się również zapełniać swój żołądek jedzeniem (oczywiście najlepiej tłustym). Przekąski mogą zdziałać cuda. Po przyjściu do domu wietrzymy swój pokój i pijemy naprawdę dużą ilość wody przed zaśnięciem (można dodać do niej aspirynę). Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić to i tak to zróbmy, rano będziemy sobie wdzięczni.

Po dostosowaniu się do wyżej wymienionego planu dzień po imprezie nie powinien przynieść niemiłej niespodzianki. Jednak jeśli z jakichś przyczyn nie udało nam się uchronić przed kacem – nie martwmy się, nie wszystko stracone. Istnieją doskonałe sposoby na pozbycie się intruza. Wszystko zależy od naszego samopoczucia.

Oto kilka rad, które pomogą w odzyskaniu równowagi i pozytywnego nastroju:

 • Wypicie soku ze świeżo wyciśniętych cytryn lub pomarańczy w celu uzupełnienia witaminy C.
 • Picie dużych ilości wody. Organizm po alkoholu staje się odwodniony. Należy zadbać o uzupełnienie brakujących płynów.
 • Śniadanie. Jest bardzo ważne i nie należy go pomijać. Powinien być to lekki posiłek bogaty w białko i błonnik. Jajecznica, naleśniki, żurek czy tosty idealnie się nadadzą.
 • Wypicie szklanki soku pomidorowego, który zasili organizm w brakujący potas.
 • Zjedzenie kiszonych ogórków i kapusty. Wypicie soków z kiszonek.
 • Należy uzupełnić cukry w organizmie, dlatego powinniśmy zjeść coś słodkiego. To poprawi też nasz nastrój i samopoczucie.
 • Warto zrezygnować z kawy na rzecz napoju izotonicznego. Kawa jedynie odwodni organizm, podczas gdy izotonik wzbogaci go w stracone minerały.
 • Prysznic. Najlepiej zimny. Pobudzi do życia krążenie i doda energii.
 • Ruch i wysiłek fizyczny. Jak mówi stare powiedzenie - „na kaca najlepsza jest praca”. Siłownia jest świetnym rozwiązaniem, jeśli jednak nie masz możliwości lub siły na ćwiczenia to dobrą alternatywą jest półgodzinny spacer. Aktywność fizyczna zwiększy metabolizm, który stopniowo uwolni nasz organizm od obiegającego go alkoholu.
 • Stare porzekadło głosi - „czym się strułeś tym się lecz”. Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie pomógł, to zimne piwko czy setka czystej (mimo iż nie są najlepszym rozwiązaniem) mogą przywrócić nasz rytm życia do normy.

Zachowanie umiaru i przestrzeganie kilku cennych rad pomoże nam uniknąć kaca, i to nawet moralnego, gdyż mając wszystko pod kontrolą, następnego dnia nic nas nie zadziwi.

Autor: Klaudia

0 komenatrzy

Przeczytaj także:

Lecznicze właściwości cynamonu

Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw świata, znaną już od czasów starożytnych, kiedy to uważano proszek uzyskiwany z drzewa wiecznie zielonego za cenniejszy od złota. Paradoksem jest w związku z tym fakt, że nauka dopiero...

Czytaj dalej

Chleb świętojański

Chleb od wieków uważany jest za symbol niebiańskiego pokarmu. Posiada on niezwykle sakralne znaczenie, ale nie w znaczeniu liturgicznym, a dogłębnie świeckim: człowiek z plonów, które zebrał od ziemi potrafił wytworzyć za pomocą własnych rąk,...

Czytaj dalej

Produkty, które psują zęby

Jak to powiedział Charlie Chaplin "Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym". W końcu uśmiech wydłuża życie! Jest pocieszeniem dla każdego człowieka i każdy może obdarować nim kogoś innego, gdyż uśmiechanie się przecież nic nie kosztuje....

Czytaj dalej

Czy kucharz może być lekarzem?

Utajony dramat współczesnego funkcjonowania w cywilizacji polega na tym, że wytworzyliśmy nadmiar jedzenia, który z jednej strony utrzymuje nas przy życiu, a z drugiej powoduje śmiertelne choroby. W sposób więc pozorny pokonaliśmy czasy wielkiego głodu,...

Czytaj dalej