Popularne diety - na czym polegają, jakie są ich wady i zalety?

Oceń:
(1 głos)
Popularne diety - na czym polegają, jakie są ich wady i zalety?
fot. just4you / freeimages.com

Współczesne społeczeństwo przywiązuje dużą wagę do wyglądu zewnętrznego. "Dobry" wygląd świadczy o tym jak jesteśmy postrzegani przez innych. Bycie fit nie tylko jest modne i korzystne, ale i pozwala nam czuć się młodziej i zdrowiej, przy czym podnosi samoocenę oraz kształtuje takie cechy jak cierpliwość, samozaparcie, punktualność czy asertywność. Lecz nie wszystkie diety pasują do każdego... Zatem, jaką dietę wybrać dla siebie? Oto kilka przykładów najbardziej popularnych i dostępnych z nich:

DIETA DUKANA (proteinowa)

Główną zasadą tej diety jest ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczów a zwiększenie spożycia produktów białkowych (protein). Niskokaloryczne białka wymagają dużo energii, aby zostały przetworzone przez organizm. Dieta ta daje szanse na zgubienie sporej ilości kilogramów bez niepożądanego efektu jo-jo. Dzieli się na 4 fazy:

Faza uderzeniowa (5-10 dni) – jest to czas, w którym spożywa się tylko i wyłącznie białka o bardzo niskiej zawartości tłuszczu (4-5%). Należy także spożywać duże ilości wody mineralnej oraz herbaty. Dopuszczalne są sporadyczne ilości chudego mleka oraz napojów bez zawartości cukru.

Faza równowagi (do momentu uzyskania planowanej wagi) – w tej fazie do produktów białkowych należy dodać warzywa. Jednego dnia powinno się zjadać warzywa oraz proteiny, natomiast co drugi dzień same białka (na przemian).

Faza utrwalenia (długość fazy oblicza się przyjmując 10 dni na każdy utracony kilogram wagi, np. zgubione 5 kg to 50 dni fazy utrwalenia) – jej celem jest utrzymanie uzyskanej wagi i powstrzymanie efektu jo-jo. Do jadłospisu można dołączyć owoce, pełnoziarniste pieczywo oraz produkty skrobiowe. Należy jednak pamiętać, że priorytetem jadłospisu są proteiny (!).

Faza stabilizacji – "białkowe czwartki"(do końca życia) – przez jeden wybrany dzień tygodnia należy odżywiać się jedynie produktami białkowymi. W pozostałe dni można spożywać dowolne potrawy.

* Nie stosować przy chorobach nerek i wątroby.

DIETA KOPENHASKA (dieta żelaznych zasad)

Należy do najbardziej restrykcyjnych diet. Rygorystyczne zalecenia polegają na ograniczeniu spożywania węglowodanów i cukrów. Wartość kaloryczna dziennych posiłków nie może przekraczać 900 kalorii. Czas trwania tej diety to 13 dni, w których obowiązuje ścisły rygor jadłospisu i godzin spożywania posiłków, co pozwala zrzucić nawet do 15 niechcianych kilogramów. Dzień dzieli się na 3 posiłki. Po porannym śniadaniu należy zjeść lunch (w granicach godziny 14.00) a następnie obiad (przed godziną 18.00). Podstawowymi składnikami diety są chude mięso, warzywa, jajka, kawa lub zielona herbata. Kategorycznie zabrania się używania soli. Wskazane są świeże zioła, takie jak bazylia, tymianek czy oregano. Jadłospis jest ubogi w witaminy oraz sole mineralne. Warto więc zażywać suplementy witaminowe, które pozwolą uniknąć wystąpieniu ewentualnych niedoborów. Dieta kopenhaska uczy ograniczania się do niewielkich porcji posiłków oraz wypiera nawyk podjadania między posiłkami. Ryzyko efektu jo-jo jest ograniczone do minimum.

* Nie zalecana kobietom w ciąży, matkom karmiącym piersią, nastolatkom, osobom w podeszłym wieku oraz cierpiącym na nadciśnienie tętnicze.

SOUTH BEACH (dieta plaż południowych)

Pokazuje jak odżywiać się poprzez spożywanie właściwych tłuszczów i węglowodanów. Jest to przykład zdrowego odżywiania się, który powinien trwać całe życie. Nie trzeba liczyć kalorii ani odmierzać ilości posiłków, należy się jedynie zastosować do spożywania zalecanych produktów. Dieta dzieli się na 3 fazy:

I FAZA (2 tygodnie) – rezygnacja z pieczywa, słodyczy, owoców i ziemniaków. Podstawowymi produktami jadłospisu są wybrane warzywa i chude mięso. Pozwala zgubić nawet do 6 kg.

II FAZA (do momentu uzyskania planowanej wagi) – stopniowe włączanie do jadłospisu produktów o wyższej wartości węglowodanów.

III FAZA (do końca życia) – utrzymanie wymarzone wagi poprzez zdrowy tryb odżywiania się. Należy zwrócić uwagę na indeks glikemiczny w większości zjadanych produktów.

* Nie stosować przy cukrzycy, hipoglikemii, podwyższonym cholesterolu.

DIETA KAPUŚCIANA (dieta Kwaśniewskiego)

Zdrowa, skuteczna dieta pozwalająca zgubić kilka zbędnych kilogramów w zaledwie 7 dni. Głównym składnikiem posiłków jest kapusta, która zawiera dużo witaminy C (pozwalającej wzmocnić odporność organizmu), witaminy A, E oraz błonnika przeciw działającego zaparciom i zmniejszającego ilość cholesterolu. Dodatkowo jest bogata w cenne pierwiastki, jakimi są fosfor, mangan, potas, wapń, sód czy siarka. Jest sycąca i smaczna. Jadłospis opiera się głównie na zupie kapuścianej, którą można przyrządzić w krótkim czasie. Z biegiem dni do menu włączane są dodatkowe produkty. Dieta jest tania, krótka i oczyszczająca. Można łatwo zgubić kilka kilogramów, lecz należy się mieć na baczności... Po zastosowaniu diety należy zachować umiar w jedzeniu i odstąpić od wysokokalorycznych produktów spożywczych, gdyż można uzyskać niechciany efekt jo-jo.

* Nie zaleca się osobom otyłym, cierpiącym na wzdęcia.

DIETA CAMBRIDGE

Dieta o bardzo niskiej kaloryczności, składająca się ze sproszkowanych zup i napojów, które należy rozpuszczać w wodzie. Dzienna wartość odżywcza dla kobiet wynosi 400 kalorii, natomiast dla mężczyzn 550 kalorii. Stosuje się ją nie dłużej niż 3 tygodnie (jako jedyne źródło odżywiania, można ją również łączyć z posiłkami). Średnia utrata wagi to 2,5 kg na tydzień. Rozpoczęcie diety zaczyna faza odchudzania, w której spożywa się produkty Cambridge z jednym lub dwoma normalnymi posiłkami. Następnym etapem jest faza stabilizacji masy ciała, w której stopniowo wyłączane są produkty Cambridge na rzecz tradycyjnych posiłków.

* Z diety nie mogą korzystać dzieci poniżej 14 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią, chorzy na anoreksję, porfirię, schizofrenię, uzależnieni od alkoholu i narkotyków.

DIETA ATKINSA (low car)

Kontrowersyjny sposób odżywiania się, w którym podstawą codziennego jadłospisu powinny być tłuszcze i białka. Pozwala szybko zredukować masę ciała przy nieograniczonych wielkościach porcji i braku uczucia głodu. Głównymi składnikami jadłospisu są tłuszcze zwierzęce oraz oleje roślinne. Dieta składa się z 4 etapów. W pierwszym następuje redukcja węglowodanów do 20g (2 tygodnie). Drugim etapem (2 tygodnie) jest zwiększenie ilości węglowodanów do 30-50g. Jadłospis staje się bardziej urozmaicony. Trzeci etap (2-3 miesiące) pozwala oswoić się organizmowi z przyjmowanymi posiłkami a także pozwala utrzymać kontrolę nad apetytem. Czwarty etap jest etapem na całe życie, gdzie zwiększa się ilość cukrów, pamiętając, że nie można ich łączyć z tłuszczami zwierzęcymi i jajkami. Dziennie spożywa się 3 duże posiłki i 2 przekąski.

* Nie wolno stosować osobom z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, miażdżycą, cukrzycą oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

DIETA MONTIGNACA (oparta o indeks glikemiczny)

Podstawą diety są pokarmy mało przetworzone oraz węglowodany (o IG poniżej 50). Metoda Montignaca proponuje stałą zmianę sposobu odżywiania się. Cukier to źródło energii dla ludzkich komórek. Niektóre węglowodany powodują, że za szybko trafia on do krwi. Komórki tłuszczowe "zabierają" powstałą energię, po czym dzielą się i zwiększają swoją ilość. Pojawia się uczucie głodu, gdyż poziom glukozy spada bardzo szybko. Należy więc wykluczyć z diety wszystko, co wywołuje ową chwiejność cukru. Pomaga w tym wskaźnik indeksu glikemicznego (IG), który określa wzrost cukru we krwi po zjedzeniu 50g danego produktu. Tym wyższy poziom cukru, im większa wartość IG. Podczas stosowania diety można zgubić 1-2 kg tygodniowo.

* Polecany osobom cierpiącym na cukrzycę.

Wiele osób stosując różnorakie diety liczy na zgubienie zbędnych kilogramów i utrzymanie nowej, wymarzonej wagi. Jest to jak najbardziej wykonalne. Należy jednak dostosować się do pewnych restrykcji. Trzeba zmieniæ swój styl życia, nie tylko na kilka, kilkannaście dni, ale już na zawsze. Zdrowe odżywianie idzie w parze z uprawianiem sportu. Po zgubieniu znienawidzonych kilogramów powinno się zadbać o wygląd ciała. Można uzyskać piękną, smukłą sylwetkę wykonując dodatkowo proste ćwiczenia, które wzmocnią organizm i pozwolą uzyskać zadawalający efekt.

Autor: Klaudia

Komentarze (0)

Inne artykuły

Domowe masy plastyczne dla dzieci

Kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki, ale też idealne miejsce dla zabaw z dzieckiem. Maluchom ogromną frajdę daje pomoc przy gotowaniu, ale możemy im również przygotować dobrą zabawę. Oto kilka propozycji na zabawy w...

Czytaj dalej

Produkty, które psują zęby

Jak to powiedział Charlie Chaplin "Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym". W końcu uśmiech wydłuża życie! Jest pocieszeniem dla każdego człowieka i każdy może obdarować nim kogoś innego, gdyż uśmiechanie się przecież nic nie kosztuje....

Czytaj dalej

24 triki kuchenne, które warto znać

Kuchnia już dawno wyłamała się ze sztywnych barier postrzegania jej jako narzędzia zaspakajającego naszą potrzebę jedzenia. Dzisiaj jesteśmy świadkami ewolucji gotowania za sprawą łączenia innowacyjnych pomysłów ze starą szkołą. Kiedyś większość czynności wykonywanych przy przygotowywaniu...

Czytaj dalej
Więcej artykułów