Pięć sposobów na większą ilość energii

Oceń:
(0 głosów)
Pięć sposobów na większą ilość energii
fot. gratisography.com / CC0

Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem powoli przechodzimy w stan jesiennego marazmu. Jest to okres, w którym po wakacyjnych harcach nastaje szara rzeczywistość. Za oknem siwo, pada deszcz, a pracy, nauki i zajęć co niemiara. Z pomocą przychodzą porady, które w skuteczny sposób pomogą nam przede wszystkim w dobrej kondycji zacząć dzień, a później zregenerować nasze baterie na tyle, aby z uśmiechem kończyć całą dobę.

Początek dnia

Połóż się i wstań – dokładnie w tej kolejności – tak zaczynamy nasz dzień, od położenia się spać poprzedniego dnia. W tym momencie od nas i naszego zaangażowania zależy w jakim „stanie” uda nam się zacząć dobę. Albo od razu jesteśmy gotowi do działania, albo walczymy z budzikiem o cenne minuty w naszym ciepłym łóżku. Złotym środkiem jest tutaj wyrobienie sobie pewnego wewnętrznego drygu, w którym to powinniśmy przede wszystkim wstawać codziennie, wraz z weekendem, o tej samej porze. Kładzenie już takie łatwe nie jest, bo ta część w większości przypadków jest różna – jedni wolą witać się z kołderką grubo po 24, a inni znowu wraz z pierwszymi minutami Mega Hitu w telewizji, ale jedno jest tutaj kluczowe – trzeba to robić w momencie, w którym sami czujemy się wyczerpani, a przeczytanie programu TV przysparza nam walki z przyśnięciem.

Zaczynam dzień – Aby być w pełni wypoczętym i gotowym stawienia czoła następnej batalii z szefem bądź nauczycielem musimy pobudzić w nas energię. Nastawiając budzik musimy mieć przed oczami czas i ile nam go upływa na bezproduktywnym wylegiwaniu się w łóżku. Dobrym sposobem jest wstawanie dwie godziny przed pójściem do pracy, a nie jedną czy pół. Ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim w czynnościach, które przez ową godzinę możemy dodatkowo zrobić by obudzić nasz organizm. Idealnym metodą jest tutaj poranny ruch. Można prześcigać się w wymyślaniu kolejnych figur jakie można ćwiczyć, albo sięgnąć do prostych sposobów – parę brzuszków czy pompek skutecznie wprawi nas w nowy dzień. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest spacer, w którym to oczywiście oddychamy i dostajemy witaminę D od samego słońca (jeżeli owe wypatrzymy), a dodatkowo rozruszamy zastane przez noc kości.

Relaks i jedzenie – Utarło się, że śniadanie jest najważniejszym daniem w ciągu całego dnia i trudno się z nim nie zgodzić. Wszystko to za sprawą witamin i minerałów, które musimy pochłonąć, aby nasz organizm dostał naturalny zastrzyk energii. Zanim jednak wejdziemy do kuchni, warto sobie koło łóżka zostawić szklankę wody i zaraz po przebudzeniu wypić, gdyż przez sen nasz organizm ulega odwodnieniu, a taka szklaneczka zadziała jak naturalny smar na nasz organizm. Posiłek powinien być przede wszystkim lekki i bogaty w składniki odżywcze. Co z napojami? Odradza stosowanie się kawy z rana, gdyż pobudza nas przez chwilę, a dużo lepszym zamiennikiem jest tutaj zielona herbata (także zwykła), w której zawarta kofeina nie atakuje gwałtownie organizmu i zapewnia dużo większą jasność umysłu. Przygotowane jedzenie do spożycia powinno być konsumowane w spokoju przy muzyce, która wprawi nas w dobry nastrój.

W ciągu dnia

Jemy z głową – posiłki, które spożywamy już jako następne po śniadaniu nie powinny być zjedzone naraz, a małymi porcjami, które nie zapchają naszego układu odpowiedzialnego za trawienie. Fura jedzenia pożarta szybko może wpłynąć sennie na nas za sprawą naturalnego zmęczenia naszego żołądka. Powracając do zielonej herbaty dobrze byłoby całkowicie wprowadzić ją do naszego menu, eliminując ostatecznie kawę ciemną, która wpływa niekorzystnie na wielu płaszczyznach na nasz organizm. Zabrania się stosowania napojów energetyzujących, które jedynie zapewniają nam kofeinowego kopa w bardzo krótkim czasie. Dla osób aktywnych fizycznie poleca się stosowanie napojów izotonicznych, które są dużo lepszym dostawcą wartościowych witamin niż Energy Drink. Warto także do naszej listy produktów do spożycia na dobre wpisać owoce, które posiadają naturalne cukry dużo szybciej spalane przez nasz organizm.

Uśmiech to 99% sukcesu – nie ma lepszego naturalnego zamiennika na energię jak uśmiech. Nasze podejście do pewnych spraw i pozytywne wibrację mogą spowodować cuda, a to za sprawą endorfin, które w prosty sposób mogą nas pobudzić. Warto również w ciągu dnia zaplanować sobie 15-20 minutową drzemkę, która wpłynie zdecydowanie na efektywne wykorzystanie reszty dnia. Dobrym sposobem jest również ciągłe dotlenianie organizmu. Należałoby poznać właściwości wody i spożywać jej jak najwięcej w ciągu całego dnia.

Te kilka wskazówek może wpłynąć korzystnie i energetycznie na każdy dzień. Są tutaj również porady, które zdecydowanie pomogą efektywnie wykorzystać dobę. Najważniejsze jednak to pozytywne nastawienie, a żaden z dni – czy to ponurych czy zimnych, nie jest w stanie Wam zagrozić.

Autor: Dante

Komentarze (2)

Potwierdzam - sen w systematycznych godzinach to genialny sposób ;) Przeważnie budzę się kilka minut przed budzikiem ;) Wyspany! ;)

@Sylwester: Prawda. Regularny sen jest niesamowicie ważny. Zawsze czułem się zmęczony, niewyspany, brakowało mi energii do działania. Chodzenie spać o tych samych godzinach i wystarczająca ilość snu, odmieniły moje życie na lepsze. Ciężko jest jednak utrzymać systematyczność, ale pracuję nad tym. ;-)

Inne artykuły

Rzeżucha, ach to Ty!

Rzeżucha jest rośliną, którą znamy z domowego parapetu i całkiem słusznie kojarzymy ją z Wielkanocą, ale to tylko część prawdy. Wielkanoc to nic innego jak chrześcijański sposób witania się z wiosną, ale - alleluja! -...

Czytaj dalej

Paprykowe ciekawostki

Niskokaloryczna i bogata w witaminy, słodka i ostra, łatwo dostępna, smaczna i chrupiąca, nadająca się niemalże do wszystkiego papryka posiada arsenał wartości odżywczych. Ile tak naprawdę wiemy o tym ciekawym warzywie?

Czytaj dalej
Więcej artykułów