Rady dla osób prowadzących siedzący tryb życia

Oceń:
(1 głos)
Rady dla osób prowadzących siedzący tryb życia
fot. Pressmaster (photodune.net)

Obecnie coraz więcej ludzi aktywnych zawodowo wykonuje pracę umysłową. Taka forma pracy występuje zazwyczaj w postaci siedzącej. I tak oto człowiek przez kilka długich godzin dziennie skazuje swoje ciało na brak ruchu. Taka bierność bardzo niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Portale internetowe, programy telewizyjne i pisma popularnonaukowe zatrzęsły światem publikując wyniki badań nad ludźmi prowadzącymi siedzący tryb życia. Otóż efekt był jednoznaczny – brak ruchu wywołany długotrwałym siedzeniem powoduje wiele chorób i zauważalnie skraca czas życia. Bardzo ważnym aspektem przy zapobieganiu tym negatywnym skutkom jest dieta. Ale to tylko jeden z wielu czynników prowadzących do tego, aby nawet praca siedząca wpływała dobrze na nasz organizm.

Po pierwsze, jeśli mamy możliwość dostania się do pracy pieszo – zróbmy to. Zapewnimy sobie ruch już od początku dnia, a i nie obciążymy kręgosłupa siedząc w samochodzie, busie czy tramwaju. Jeżeli nie mamy takiej możliwości rozważmy serię krótkich ćwiczeń przed pracą. Dobrem dla naszego organizmu byłyby domowe ćwiczenia skupiające na sobie ułożenie pozycji naszego kręgosłupa. Starajmy się trzymać wyprostowaną postawę, nie garbić się, pilnować, aby kręgosłup był wygięty do wewnątrz. Nie obciążamy go wtedy, a takie nawyki na pewno przydadzą się w pracy. Następnym dobrym krokiem jest dobranie optymalnego krzesła dla siebie. Praca na dopasowanym krześle jest zdrowsza i przyjemniejsza. Kiedy rozgrzejemy ciało lekkimi ćwiczeniami, czy spacerem, nie pozwólmy „ostygnąć” naszym mięśniom. W miarę możliwości starajmy się robić krótkie przerwy od siedzenia. Przerywany siedzący tryb życia jest o wiele bezpieczniejszy, więc krótką chwilę poświęćmy na rozciągnięcie się czy przechadzkę. Stosując się do tych rad unikniemy zaburzeń koncentracji, migren, nieodwracalnych modyfikacji kręgosłupa, chorób i zwyrodnień kości i mięśni, bólu pośladków i pleców czy żylaków.

W związku z tym, iż w pozycji siedzącej nasz organizm bardzo powoli spala tłuszcz powinniśmy zwrócić uwagę na to, co jemy w pracy. Ma to istotne znaczenie, gdyż zbyt kaloryczne posiłki nie są przetwarzane we właściwy sposób, a tłuszcze są magazynowane na „później”, które nigdy nie nadchodzi, gdyż „później” jemy kolejny posiłek. Niewłaściwie dobrana dieta prowadzi do fatalnych skutków. Cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość, hemoroidy, zaparcia... I wiele innych dolegliwości wywołanych złym odżywianiem się. Praca umysłowa ma stosunkowo niskie zapotrzebowanie energetyczne - 2000-2200 kalorii dziennie. Przed pracą obowiązkowo zjedzmy sycące, zdrowe śniadanie. Jest ono najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, należy sobie to wbić do głowy i pamiętać do końca życia. Gwarantuje siłę i energię oraz pobudza ciało i umysł wprawiając nas w dobry nastrój. Pierwszy posiłek powinien być bogaty w wapń, białko, błonnik, który zapewnia długie uczucie sytości a także w węglowodany złożone, które stopniowo podnoszą poziom cukru we krwi, co przyczynia się do wydajniejszego uwalniania energii. Ciemne pieczywo, musli, niesłodzone płatki, jogurt, mleko, twaróg, jajka, chudy ser, chuda wędlina, warzywa, sok – to idealne produkty do skomponowania śniadania. W odstępie ok. 3-3.5 godziny od śniadania powinniśmy zjeść II śniadanie. Musi być to niskokaloryczny posiłek, a raczej przekąska, którą przygotujemy wcześniej w domu. Lekkostrawna sałatka, kilka umytych, obranych warzyw czy mała kanapka z wyżej wymienionych produktów będą świetnym rozwiązaniem. Po upływie kolejnych trzech godzin wypada spożyć kolejny posiłek. Jeśli jesteśmy po pracy będzie to obiad, w innym wypadku – lunch (przygotowany podobnie jak II śniadanie). Ten posiłek winien zawierać więcej kalorii niż poprzedni. Najzdrowiej przygotować go na parze. Unikajmy złych tłuszczów, panierek, smażenia – i bez tego dania są przepyszne. Niech większość naszego talerza zajmują warzywa, są zdrowe, niskokaloryczne, bogate w witaminy i nasycają nas wystarczająco. Wskazane są także ryby, chude mięso, grube kasze, brązowy ryż. Jeśli jedliśmy w pracy lunch, w domu nie jemy obiadu, a obiadokolację, jeśli nie – kolację. Najuboższy posiłek w ciągu dnia zjadany ok 2. godziny przed snem. Postarajmy się ograniczyć słodkie przekąski do minimum. Do całej diety należy dołączyć duże ilości wody niegazowanej i zielonej herbaty.  Najważniejsza jest regularność posiłków i spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych.

Pamiętajmy o tym, aby wprowadzać zmiany małymi krokami. Dobrą alternatywą jest również uprawianie sportu po pracy (np. siłownia, fitness, basen, zumba).

Autor: Klaudia

Komentarze (0)

Inne artykuły

Czy kucharz może być lekarzem?

Utajony dramat współczesnego funkcjonowania w cywilizacji polega na tym, że wytworzyliśmy nadmiar jedzenia, który z jednej strony utrzymuje nas przy życiu, a z drugiej powoduje śmiertelne choroby. W sposób więc pozorny pokonaliśmy czasy wielkiego głodu,...

Czytaj dalej

Herbaty z ziół: jakie wybrać na jakie dolegliwości?

Ziołolecznictwo jest metodą leczenia dużo starszą niż znana nam dzisiaj medycyna alopatyczna. Choć poddawana jest kpiącym zabiegom stosowanym przez „wyznawców” medycyny opartej na zachodnim paradygmacie poznania naukowego, to jednak nie wolno pozwolić, aby miało ziołolecznictwo...

Czytaj dalej

Chleb świętojański

Chleb od wieków uważany jest za symbol niebiańskiego pokarmu. Posiada on niezwykle sakralne znaczenie, ale nie w znaczeniu liturgicznym, a dogłębnie świeckim: człowiek z plonów, które zebrał od ziemi potrafił wytworzyć za pomocą własnych rąk,...

Czytaj dalej

Maliny i ich niezwykłe właściwości

Latem zjadamy je prosto z krzaczka, a w okresie jesienno-zimowym dodajemy do herbaty. Można z nich robić różne przetwory, ale oprócz tego, żę maliny wyśmienicie smakują, mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Czytaj dalej
Więcej artykułów