Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki?

Oceń:
(1 głos)
Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki?
fot. francesco83 / photodune.net

W zasadzie na postawione w tytule pytanie nie trzeba odpowiadać. Wydaje się, jakby każdy sam w sobie intuicyjnie zgadzał się z faktem, że świeżo wyciskane soki są niezaprzeczalną wartością dla naszego organizmu. Każdy z nas wie, jaką witalną siłę daje nam świeży sok. Do tej kwestii nie trzeba więc nikogo przekonywać. Podświadomie tęsknimy za sokiem, który daje organizmowi to pradawne poczucie łączności z Ziemią i jej przyrodą, dlatego w momencie jego picia wiemy, o co w tym wszystkim chodzi. A jednak pijemy soki ze sklepów mogąc w zamian kupić wyciskarkę do soków, która pozwoli nam na regularne picie kilogramów warzyw i owoców. Dlaczego tak robimy?

Należy stworzyć równanie pewnej pożyteczności. Po jednej stronie znajduje się sok ze sklepu, po drugiej świeżo wyciskany z wyciskarki. Który z nich będzie bardziej pożyteczny? Oczywiście każdy odpowie, że ten drugi, ale jednocześnie odpowiedź swoją popije sokiem z opakowania. Dlaczego jednak warto zmienić ten nawyk i postarać się o drogi sprzęt ratujący życie, jakim jest właśnie wyciskarka do soków? Czy jej kupno nie jest o wiele lepsze niż konieczność zbierania pieniędzy na sprzęty szpitalne, które potem podtrzymują życie, którego nie potrafiliśmy ożywić sokami?

Sok kupiony w sklepie już z samego faktu, że w nim stoi musi być nasączony konserwantami, które pozwolą szybko rozkładającemu się przecież warzywu lub owocu, postać jeszcze trochę. Co więcej, by był ładny - a nie ciemny, jak prawdziwy sok - dodaje się do niego barwniki. Mamy więc sok sztucznie podtrzymany w świeżości i ubarwiony, żeby nie tracił z tego faktu swojego koloru. Ale soki takie dodatkowo rozcieńcza się w wodzie, żeby sprawić wrażenie ich większej ilości w sytuacji, kiedy producentowi zależy na tym, żeby było dokładnie odwrotnie. Nierzadko sok ten jest pasteryzowany w wysokiej temperaturze, która zabija dobroczynne składniki. Co jednak najśmieszniejsze, to fakt, że owoce lub warzywa użyte do soków mogą i często pochodzą z tzw. odpadów, co znaczy, że są to takie owoce lub warzywa, które ze względu na napoczęty proces gnicia lub uszkodzenia w nich powstałe nie mogą trafić na półkę sklepową. Czy jest coś przyjemniejszego niż świadomość picia soku z „kompostu”, rozcieńczonego i na dodatek zakonserwowanego?

Świeżo wyciskane soki z własnej domowej wyciskarki dają nam gwarancję jakości owocu lub warzywa, z jakiego jest on wykonany. Dodatkowo niezwykle ważnym czynnikiem jest fakt, że sok z warzyw lub owoców jest o wiele lepiej przyswajany przez organizm niż ich fizyczny odpowiednik. Trudno nam będzie zjeść jednorazowo 2 kilogramy marchwi, które znajdują się w litrze soku, ale płynna postać tych warzyw już na coś takiego pozwala. Organizm nie musi się przy tym szamotać z trawieniem organicznej części warzywa, ani też kłopotać się z usuwaniem jego resztek. Ta czynność zresztą wymaga od naszego ciała pewnej energii, której nie trzeba już użytkować pijąc tyle samo kilogramów warzyw. To wypite warzywa dostarczają nam energię, a dzieje się to w sposób prawie natychmiastowy. Regularnie pite soki oczyszczają nasz organizm z toksyn i bardzo mocno witalizują ciało, które nie tylko nie potrzebuje już sztucznych ulepszaczy w postaci kremów, ale także traci chęć do jedzenia nietreściwych produktów spożywczych. Organizm, do którego dostarczono świeżo wyciskane soki dostaje to, czego tak naprawdę potrzebuje. Dlatego przechodzi nam wówczas ochota na nadmierne objadanie się.

Co więcej, warzywa które wykorzystujemy do soku nie są poddawane termicznym obróbkom, które mają na celu uczynienie ich bardziej zjadliwymi dla naszego organizmu, ale także pozbawienie ich najbardziej wartościowych składników. Surowe warzywa, które stają się treścią naszego soku mają najwyższą jakość składników budulcowych, które wzmacniają nasz organizm oraz układ immunologiczny. Świeże soki z warzyw tworzą w istocie solidną ochronę przed wirusami i bakteriami. Dodatkowo chronią nas przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, które mają swoje źródło m.in. w niezdrowym żywieniu oraz zastępowaniu farmaceutykami tego, co po prostu domaga się naturalnego i normalnego jedzenia, takiego jakie jedli nasi odlegli pradziadowie.

Przygotowując soki należy pamiętać o tym, żeby zależność pomiędzy warzywami a owocami wynosiła odpowiednio 80% do 20%. Warzywa i owoce muszą być dokładnie umyte i obrane ze skóry, nawet jeśli są to jabłka, ponieważ najpewniej zawierają one w swojej skórce pestycydy. Dobrze jest, abyśmy dbali o to, żeby pozyskiwać warzywa i owoce w miarę możliwości ekologiczne.

Należy także wiedzieć o tym, że decydując się na jakieś urządzenie do wyciskania soków musimy pamiętać, że zdecydowanie lepsza jest wyciskarka do soku niż sokowirówka. Ta ostatnia zawiera ostrza, które miażdżą najbardziej wartościowe składniki warzywa. Wyciskarka jest dziesięć razy droższa niż sokowirówka, ale to przekłada się na jakość soku, a także jakość naszego życia.

Autor: Joanna

Komentarze (2)

Piję domowe soki przede wszystkim dlatego, że są zdrowe i wiem co zawierają, bo sama te składniki przygotowywałam. Mam w domu specjalną wytłaczarkę ronica do robienia zdrowych napoi. Coraz to szukam nowych połączeń smakowych owoców czy też warzyw.

Od kiedy mam wyciskarkę , to z chęcią wyciskam soki dla całej rodziny. Soki robię wg. porad terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki, wtedy mam zachowane cenne witaminy i enzymy. Przeważnie robię sok warzywny na bazie buraka, marchwi i selera. Już widzę pozytywne zmiany w postaci lepszego zdrowia i wyglądu.

Inne artykuły

Naturalne środki przeciwbólowe

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić, że kiedyś nie było środków „na wszystko”. Podczas dolegliwości bólowych ludzie korzystali wyłącznie z dóbr, które mieli pod ręką. Przez lata badali lecznicze właściwości różnych produktów, co przyczyniło się...

Czytaj dalej

Jak łączyć wina z potrawami?

Idąc z duchem czasu nie sposób zauważyć rosnącej popularności win. Mam tu na myśli oczywiście czyste produkty gronowe, które w odpowiednich warunkach i w połączeniu z pasującą potrawą nadają specyficzny charakter. Domeną dzisiejszych czasów stało...

Czytaj dalej

Alchemia smażenia: olej rzepakowy i wyrafinowane kłamstwo

Oleje roślinne wykorzystujemy do smażenia potraw, jednak za sprawą jakiejś zbiorowej hipnozy dokonujemy tym samym miażdżenia naszych naczyń krwionośnych. Codzienne, systematyczne smażenie sobie choroby obiadem staje się dla nas działaniem odwrotnie mefistofelicznym: chcąc dobrze, zło...

Czytaj dalej
Więcej artykułów