Czy płatki owsiane są energetyczne?

Oceń:
(0 głosów)
Czy płatki owsiane są energetyczne?

Czy płatki owsiane mogą dodać człowiekowi końskiej energii, która pozwoli mu przenieść górę, a potem ryknąć z jej szczytu „och, jak pięknie jest żyć!”? Nie od dzisiaj wiadomo, że tak małe płatki, które swoją prostotą wydają się pocieszne, są w gruncie rzeczy jednym z trzech najbardziej odżywczych i energetycznych produktów świata, a jak twierdzi prof. Henryk Gąsiorowski z Poznania, są one w tym względzie nawet „produktem wszechczasów”.

Owies zaczęto hodować 3 tys. lat temu, jednak wówczas był jedynie posiłkiem najbiedniejszej warstwy społeczeństwa, która swą siłę i bogactwo czerpała jedynie w fakcie możliwości energii, którą zyskiwali posiłkując się zebranym owsem. Przed wieki było więc ono produktem pobocznym i ubocznym: idąc polanką można było stwierdzić, że owies rośnie, jednak rósł on tylko dla tych, którzy byli zbyt biedni, żeby zjeść coś innego. W średniowiecznej Europie owsianka stanowiła podstawę żywienia, a angielscy górnicy dzięki niej mieli siłę do swojej pracy. Owies pozwalał przeżyć ludziom w najtrudniejszych czasach, a dzisiaj doczekał się salonów i to na nich króluje, jako jeden z najlepszych produktów żywieniowych. Obecnie jest głównym składnikiem śniadania wielu sportowców oraz tych wszystkich, którzy potrzebują siły tym większej, im więcej w życiu chcą osiągnąć.

Płatki owsa są najbogatszym ze wszystkich zbóż źródłem białka. Zawierają także najlepszy zestaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów. Zawarta w nich witamina B6 doskonale wpływa na działanie mózgu poprawiając zdolności pamięciowe oraz koncentracji, a także możliwości przyswajania wiedzy. Jedzone na śniadanie wpływają na wszystkie potrzebne nam do aktywnego i pełnego udziału w życiu codziennym sfery życia: wspierają nie tylko naszą konstytucję fizyczną, ale także zdolności poznawcze, które pozwalają nam lepiej orientować się w rzeczywistości i w lepsze miejsca kierować to nowe, ożywione przez płatki ciało. Zawarta w płatkach witamina B1 oraz kwas pantotenowy przeciwdziała narastaniu zmęczenia oraz rozdrażnienia, zarówno w działaniach fizycznych jak i umysłowych. To wszystko przyczynia się do właściwości antydepresyjnych owsa, które likwiduje zły nastrój.

Płatki owsiane są także cennym źródłem błonnika rozpuszczalnego tzw. beta-glukanu, który tworzy w przewodzie pokarmowym lepki żel odporny na działanie enzymów trawiennych, ale także działający balsamicznie i opatrunkowo na podrażniony przewód pokarmowy. Tym samym płatki działają dobroczynnie na funkcjonowanie jelita grubego oraz całego układu odpornościowego. Pozwalają one na wypłukanie organizmu z zalegających w nim śmieci, które destabilizują jego działanie. Co więcej, zawarte w owsie cenne kwasy tłuszczowe uzupełniają zapotrzebowanie niezdolnego do ich samodzielnej produkcji organizmu. Kwasy te zapobiegają powstawaniu zakrzepów, a więc profilaktycznie zapobiegają powstawaniu miażdżycy. Zawarte w płatkach składniki wpływają również dobroczynnie na krew, niwelując ryzyko anemii. Nie mniej ważne jest kosmetyczne działanie płatków, które nawilżają skórę i mogą łagodzić podrażnienia spowodowane alergią.

Zadziwiające jest to, że ok. 95% owsa przerabiane jest na karmę dla zwierząt, podczas gdy człowiek posiłkuje się jedzeniem tak dalece chemicznie przetworzonym, że zwierzęta mogły by padać od tego, jak muchy.

Autor: Joanna

Komentarze (0)

Inne artykuły

O rozpalaniu wewnętrznego ognia Imbirem

Imbir jest korzeniem rośliny, która wspiera nasz organizm, tak jak ogień palony w kominku wspiera domostwo. Imbir zagrzany w naszym organizmie pobudza go i rozświetla. Wzmacnia w rozwoju. Tak jak oczywistym jest dla nas żywioł...

Czytaj dalej

Sposoby na płaski brzuch

Przechadzając się parkiem, spacerując po obrzeżach miast, czy po prostu zażywając czystego powietrza poza metropolią można zauważyć jedno szczególnie nasilające się zjawisko – ludzie uprawiają sport. Biegają, jeżdżą na rowerach czy rolkach. Nie trzeba mieć...

Czytaj dalej

Alternatywne źródła białka

Jedzenie mięsa jest rzeczą oczywistą dla naszej cywilizacji. To polowanie na zwierzęta wpłynęło na rozwój ludzkiego mózgu, a co za tym idzie, pozwoliło wyjść ze stanu zezwierzęcenia. Choć jedzenie zwierząt pozwala mówić nam o nas,...

Czytaj dalej
Więcej artykułów