Mleczna, gorzka, a może biała? Każdy ją lubi, ale co tak na prawdę wiemy o czekoladzie? Skąd pochodzi? Ile kosztowała najdroższa tabliczka? Jak powstaje? Poznajcie historię czekoladą płynącą.
Historia czekolady
Pochodzi z przełomu XIV i XV w. z terenów dzisiejszego Meksyku. Majowie i Aztekowie sporządzali z roztartych nasion kakaowca napój, który doprawiali miodem, chili i kukurydzą. Kakaowiec był wówczas przeznaczony jedynie dla najbogatszej części społęczeństwa oraz do przeprowadzania obrzędów religijnych.
Do Europy kakaowiec trafił dzięki odkryciu Ameryki przez Kolumba, ale nie od razu wpasował się w gusta Europejczyków, którzy nie wiedzieli, jak go wykorzystać. Dopiero w XVII w. odkryto napój powstający ze zmielonych ziaren zalanych ciepłą wodą z cukrem, dzięki któremu kakaowiec zyskiwał coraz większą popularność na naszym kontynencie.
Prawdziwy przełom dla ziaren kakaowca przyniósł jednak dopiero wiek XIX, kiedy to Francis Fry z połączonego kakao, tłuszczu kakaowego i cukru uzyskał pierwszą tabliczkę czekolady.
Jak powstaje czekolada?
Czekolada to wyrób cukierniczy o zawartości minimum 35% suchej masy kakaowej.
Z mielenia w wysokiej temperaturze śruty kakaowej powstaje tak zwany likier czekoladowy. Miesza się go i rozgniata, aż do otrzymania sypkiej i tłustej substancji, którą miesza się i rozciera na sucho, dzięki czemu staje się bardziej plastyczna. Proces ten nazywa się konszowaniem. Pod jego koniec dodaje się masło kakaowe i ewentualnie lecytynę. Następnie czekoladę powoli się schładza, póki jest jeszcze płynna, wlewa się ją do form, w których stygnie do temperatury ok. 6°C. Ostatnim etapem produkcji czekolady jest wybicie tabliczek i zapakowanie gotowego produktu.
Rodzaje czekolady
Czekoladę dzielimy na:
- gorzką - zawiera minimum 70% masy kakaowej,
- deserową - minimum 50% masy kakaowej,
- mleczną - ok. 25% masy kakaowej,
- białą - została wynaleziona w 1930 r., powstaje bez proszku kakaowego i zawiera do 33% masła kakaowego,
- różową - została wynaleziona dopiero w 2017 r., a do sprzedaży trafiła w 2018 r., przez co jest najmniej znaną odmianą czekolady; ma bardziej delikatny smak o jagodowych nutach, powstaje ze sproszkowanych nasion kakaowca rubinowego, któremu zawdzięcza swój naturalnie różowy kolor.
W produktach czekoladopodobnych zawartość kakao nie przekracza 7%. Dla uzyskania gładkiej jednolitej struktury dodaje się lecytynę lub PGPR, co pozwala zmniejszyć zawartość drogiego tłuszczu kakaowego.
O wpływie czekolady na organizm możecie przeczytać w artykule “Czekolada - fakty i mity”.
Ciekawostki o czekoladzie
- Największa tabliczka czekolady waży 5443 kg, została wyprodukowana w Chicago.
- Najdroższa, 10-centymetrowa tabliczka czekolady Cadbury została wylicytowana na aukcji w 2001 r. za 687 dolarów amerykańskich (ok. 2874 zł).
- Czekolada gorzka jest produkowana w temperaturze o około 20°C wyższej, niż czekolada mleczna.
- 7 lipca świętowany jest Światowy Dzień Gorzkiej Czekolady, natomiast 12 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Czeokolady.
Komentarze (1)
Bardzo ciekawe.