Carving zazwyczaj kojarzy się z techniką jazdy na nartach. Tymczasem określenie to funkcjonuje także w sztuce kulinarnej i oznacza umiejętność tworzenia z owoców oraz warzyw fantastycznych kształtów.
Carving to szalenie trudna sztuka, ale efekt jest gwarantowany. Za ojczyznę kulinarnego carvingu uznawana jest Tajlandia - tajscy mistrzowie kuchni opanowali tę zadziwiającą umiejętność do perfekcji. Tym bardziej, że w Tajlandii ogromną wagę przywiązuje się nie tylko do jakości potraw, ale również do tego, w jaki sposób zostają one podane na stół. Ich dekorowanie to tradycja. Zresztą, nie na darmo tajska kuchnia uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Generalnie rzecz biorąc, tworzenie artystycznych form z warzyw owoców cieszy się już przeszło tysiącletnimi tradycjami. Uskutecznia się je przede wszystkim w krajach azjatyckich - w wyżej wspomnianej Tajlandii, a ponadto w Japonii oraz w Chinach.
Stosowane w carvingu produkty nie mogą być dojrzałe. Do nadawania im pożądanych kształtów używa się specjalnych nożyków. Następnie smakowite arcydzieło jest barwione (tylko barwnikami pochodzenia naturalnego), aby zwiększyć intensywność oryginalnego koloru. To z kolei ma zachęcić do konsumpcji potrawy, która z wymyślną wspaniałą dekoracją trafia na talerz. Trudno wyobrazić sobie lepszą ozdobę uroczystego stołu, kompozycja taka zachwyci każdego. To rzeczy godne autentycznego podziwu - zwłaszcza, że ich przygotowanie to mozolna, wymagająca ogromnej cierpliwości i skupienia praca. Często zajmuje ona dobrych kilkanaście godzin.
Osoby wyspecjalizowane w carvingu swoje zdolności trenowali latami. Dzisiaj zatrudniają ich najbardziej ekskluzywne restauracje i najdroższe hotele, aby swoimi umiejętnościami zachwycali gości. W wielu krajach organizowane są również zawody, podczas których obserwować można zmagania najlepszych mistrzów. W naszym kraju takich ludzi również nie brakuje, zaś w swoich dziełach akcentują oni polskie tradycje.
Siemię lniane nie jest szczególnie sławne na naszych kuchennych półkach. Nasiona lnu są dość niedoceniane. Wynika to głównie z niewiedzy, gdyż jest to naprawdę świetny produkt, w który każdy z nas wcześniej czy później powinien...
Czarny bez jest rośliną, która wiosną wydaje z siebie piękne białe kwiaty, po to, aby na jesień zamknąć się w czarnych owocach. Z białych kwiatów czarnego bzu możemy przygotować kordiał, natomiast z jego czarnych owoców:...
Mleczna, gorzka, a może biała? Każdy ją lubi, ale co tak na prawdę wiemy o czekoladzie? Skąd pochodzi? Ile kosztowała najdroższa tabliczka? Jak powstaje? Poznajcie historię czekoladą płynącą.
Dzisiejsze powietrze, klimat i środowisko nie zapewniają nam zbyt wysokiej odporności. Coraz więcej ludzi zapada na meteoropatię, czyli wrażliwość na zmiany warunków atmosferycznych. Łatwo narażamy nasz organizm na osłabienie, co przyczynia się do powstawania niechcianych...
Komentarze (0)