Zero Waste - jak nie marnować rzeczy i jedzenia?

Oceń:
(0 głosów)
Zero Waste - jak nie marnować rzeczy i jedzenia?
fot. klenova / elements.envato.com

Coraz większą popularnością cieszy się styl życia Zero Waste, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej opadów, by zadbać o środowisko. Czasy konsumpcjonizmu przemijają na rzecz stylu życia naszych babć, kiedy zepsute rzeczy naprawiało się, a jedzenie traktowano z szacunkiem.

Choć dla większości z nas przejście na tak minimalistyczny tryb życia wydaje się wręcz niemożliwe, to wprowadzenie w życie kolejnych 5 zasad, na których opiera się ten trend jest prostsze, niż myślisz, a każda kolejna zmiana naszego życia jest coraz prostsza i staje się wprost intuicyjna.

Zero Waste - brak śmieci / brak marnowania

Choć dla większości z nas przejście na tak minimalistyczny tryb życia wydaje się wręcz niemożliwe, to wprowadzenie w życie kolejnych 5 zasad, na których opiera się ten trend jest prostsze, niż myślisz, a każda kolejna zmiana naszego życia jest coraz prostsza i staje się wprost intuicyjna.

 1. ODMAWIAJ - jednorazowych woreczków, ulotek reklamowych i wybieraj produkty, które zostały wyprodukowane w zgodzie z naturą.

 2. OGRANICZAJ - kupuj tylko to, co jest niezbędne i nie kupuj na zapas, a tylko tyle, ile potrzeba.

 3. UŻYWAJ PONOWNIE - zamiast wyrzucać szklane butelki i słoiki, użyj ich podczas robienia domowych przetworów, zamiast kupować produkty jednorazowego użytku wybierz te wielorazowe (talerzyki, sztućce, maszynki do golenia).

 4. SEGREGUJ I PRZETWARZAJ - wyrzucaj odpady do odpowiednich pojemników lub zanoś do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Sam też możesz przerobić zużyte ubrania na materiałową torbę na zakupy.

 5. KOMPOSTUJ - z odpadów organicznych zrób kompost, którym będziesz mógł nawozić swoje warzywa. Wybieraj też produkty, które po zużyciu będą mogły trafić na kompost (np. bambusowa szczoteczka do zębów).

Brzmi jak coś trudnego, ale wystarczy zacząć nosić swoją torbę na zakupy, czy wybierać produkty “luzem” zamiast tych w plastikowych opakowaniach. Niektóre sklepy wprowadzają biodegradowalne opakowania. Wystarczy kupować świadomie.

Nasze społeczeństwo żyjąc w dobrobycie zapomniało o szacunku do jedzenia. Wabieni promocjami typu “3 w cenie 2” lub “kup 2 taniej” kupujemy dużo niepotrzebnych rzeczy, które później wyrzucamy. Większość odpadów, które produkujemy to produkty spożywcze. Całe tony jedzenia każdego dnia trafiają na śmietnik. Myślimy, że jedna osoba nie może tego zmienić, a jest wręcz przeciwnie. Wystarczy, aby każdy z nas kupował świadomie. Możemy w ten sposób zadbać nie tylko o środowisko, ale również o nasz domowy budżet.

Jak to zrobić?

 • Przed pójściem na zakupy zaplanuj, co będziesz jeść przez następne dni i kup tylko to, co potrzebujesz.

 • Wybieraj produkty na wagę, dostępne w marketach, na targach, czy w zieleniakach. Pozwoli to kupić tylko tyle produktu, ile potrzebujesz i będziesz mógł go zapakować do swojego pudełka, które przyniesiesz ze sobą.

 • Wybieraj produkty z krótkim terminem przydatności. One nadal są dobre, więc szkoda by trafiły na śmietnik.

 • Nie wyrzucaj owoców lub warzyw, które stają się zbyt dojrzałe. Znaczna ich część nadal nadaje się do spożycia.

 • W sklepie wybieraj owoce i warzywa, które nie mają idealnego kształtu. Smakują tak samo, a większość osób je odrzuca. Takie produkty nierzadko w marketach są sprzedawane taniej.

 • Korzystaj z butelek z filtrem. Zaoszczędzisz na kupowaniu wody butelkowanej i nie będziesz produkować niepotrzebnych śmieci.

 • Nie daj się skusić na promocje i pięknie wyeksponowane produkty w sklepach - zazwyczaj ich nie potrzebujesz.

 • Kupuj tylko to, co jest Ci niezbędne.

 • Jedząc w restauracji poproś o zapakowanie na wynos reszty swojego posiłku.

 • Kupując kawę/herbatę na wynos noś ze sobą swój własny kubek termiczny.

Wprowadzając kolejno w swoje życie takie zasady możesz zadbać o naszą planetę, a również pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze. Nasi dziadkowie żyli w taki sposób i mogą okazać się kopalnią wiedzy i porad w tym temacie.

Autor: Patrycja

Komentarze (0)

Inne artykuły

Jedzmy kasze, bo warto!

Znane od wieków stanowiły podstawę żywieniową ludności całego świata. Często gościły na stołach ubogich, prostych ludzi, ale doceniali je także zamożni władcy – królowały w jadłospisie Kazimierza Wielkiego czy Władysława Jagiellończyka. To wszystko dzięki dużemu...

Czytaj dalej

Medycyna kuchenna: soda oczyszczona i jej zasady

Kluczowym pojęciem, które określa funkcjonowanie naszego organizmu jest homeostaza. Jest to stan równowagi, w której wszystkie czynniki potrzebne człowiekowi do aktywnego i rozwojowego funkcjonowania istnieją ze sobą w odpowiedniej harmonii. Ta równowaga odpowiedzialna jest za...

Czytaj dalej

Aspartam - dobry czy zły?

Rodzice, nauczyciele, lekarze już od dziecka starali się nas nauczyć na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując produkty żywnościowe. Jedną z powielających się informacji, która pewnie utkwiła nam w głowie była „sprawdź, czy w składzie nie...

Czytaj dalej
Więcej artykułów