Egzotyczne przyprawy i ich zastosowanie

Oceń:
(0 głosów)
Egzotyczne przyprawy i ich zastosowanie
fot. LotusHead / freeimages.com

Dzisiejsza kuchnia nie może obejść się bez różnorakich przypraw. Na szczęście większość z nich jest ogólnodostępna i niedroga. To dzięki przyprawom nasze dania wzbogacają swe walory smakowe i zapachowe, przez co nierzadko jałowe produkty stają się "niebem w gębie". Większość z nas ma w swoich kuchennych arsenałach tajemnicze, rzadko używane przyprawy. Nie warto bać się nieznanego, a wręcz przeciwnie – trzeba poznać te przyprawy, gdyż mogą się okazać niezbędnym dodatkiem do codziennych potraw.

Przyprawy egzotyczne charakteryzują kuchnię indyjską, chińską, tajską i japońską. Oprócz właściwości smakowych posiadają działania zdrowotne i wspomagają trawienie. Ich intensywne wartości zaskakująco ulepszają smak, zapach i często wygląd potraw. Należy jednak pamiętać o właściwej proporcji składników, gdyż nietrudno o przesadę. Kwaśne, słodkie, łagodne, ostre, orientalne smaki – czyli dla każdego, coś dobrego.

CURRY – mieszanka przypraw wielu smaków. Nazwa pochodzi od tamilskiego słowa "kari", które oznacza sos, mięso lub gotowane warzywa. W każdym regionie świata curry ma inne składniki. Najczęstszym wspólnym elementem jest kurkuma, która nadaje charakterystyczny żółto-pomarańczowy kolor. Inne znane przyprawy wchodzące w skład mieszanki to imbir, czosnek, kolendra, chilli, pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i kminek. Posiada właściwości przeciwtrądzikowe i antynowotworowe.

GARAM MASALA – "gorąca mieszanka" hinduska. Są to prażone, drobno mielone przyprawy, które dodaje się pod koniec gotowania. W skład wchodzą m.in: kmin rzymski, pieprz czarny, kolendra, kardamon, goździki, cynamon, chilli i liść laurowy. Dodawana do pikantnych potraw oraz aromatyzowania napojów. Świetna jako dodatek do sosów oraz marynat.

KURKUMA – używana od dawien dawna jako przyprawa i barwnik. Jedna z najtańszych przypraw na świecie. Posiada aromatyczny, bardzo intensywny smak z nutką goryczy. Idealna w parze z ryżem, jagnięciną, warzywami czy ryba (niweluje jej brzydki zapach). Jest jedną z najlepszych przypraw antynowotworowych, natomiast w połączeniu z wodą pozwala uzyskać efekt "złotej cery".

KARDAMON – jedna z najstarszych i najdroższych przypraw świata. W starożytności żucie nasion kardamonu pozwalało utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, a nacieranie się nim dawało efekt dzisiejszego perfumowania się. W smaku dość ostry i aromatyczny, przez co jest częstym dodatkiem indyjskich potraw i słodkich napojów. Idealnie komponuje się w połączeniu z ryżem, ale także nadaje unikalny posmak śledziom, daniom mięsnym i skorupiakom. Stosowany jako dodatek do grzanego wina. Traktowany przez Arabów jako afrodyzjak jest też kluczowym składnikiem leków na niestrawność i wzdęcia.

IMBIR – dostępny w wielu postaciach, z którego najbardziej znaną jest korzeń. Ma pikantny, ognisty, cierpki smak. Jest idealnym składnikiem do marynat. Doskonały dodatek do ciast (szczególnie piernika), konfitur, grzanych win i piw. Działa przeciwzapalnie, łagodzi ból, pobudza krążenie krwi, usuwa toksyny z organizmu, oczyszcza nerki i jelita, wspomaga leczenie astmy i zapalenia oskrzeli.

PRZYPRAWA PIĘCIU SMAKÓW – popularna przyprawa kuchni chińskiej, w której skład najczęściej wchodzą anyż gwiaździsty, goździki, cynamon, pieprz syczuański i kozieradka. Koncepcja ma odpowiadać pięciu czołowym smakom: ostremu, słodkiemu, kwaśnemu, słonemu i gorzkiemu. Prosta do przygotowania w domu. Wystarczy zmielić i zmieszać wszystkie składniki. Doskonała do sosów, mięs, marynat i zup.

KMIN RZYMSKI (KUMIN) – używany w kuchni indyjskiej, często mylony z kminkiem. Ma mocny, intensywny, ostry, lekko gorzkawy smak. Jest niezbędnym składnikiem wielu pikantnych meksykańskich dań. Jest świetną przyprawą do potraw z drobiu, fasoli, grochu, ryb, jajek i ziemniaków, a dorzucony do paleniska pozytywnie wpływa na smak wędzonych mięs i serów. Ma właściwości przeciwskurczowe, jest moczo- i wiatropędny, działa kojąco na niestrawność i biegunkę, ale także... w naturalny sposób wpływa na zwiększenie rozmiaru piersi.

CZARNUSZKA – w kuchni indyjskiej najczęściej stosowana jako dodatek do mięs (głownie jagnięciny). Gorzkawa, z nutą pikantności, doskonała w połączeniu z warzywami, a także jako element indyjskich zup i sosów. Działa wiatropędnie i pobudzająco. Jest świetnym produktem na niestrawność i dolegliwości jelitowe, ale także przyspiesza laktację, a w Indiach jest podawana w celu wywołania skurczy poporodowych.

Autor: Klaudia

Komentarze (0)

Inne artykuły

Nasiona chia - właściwości, jak jeść i dla kogo?

Nasiona szałwii hiszpańskiej zaliczane są do najzdrowszych produktów na świecie. Prekursorami uprawy tej rośliny byli Aztecy, który zajmowali się nasionkami już w czasach prekolumbijskich. Rzekomo jedna łyżeczka tych cennych nasion pozwalała Indianom cieszyć się energią...

Czytaj dalej

Medycyna kuchenna: soda oczyszczona i jej zasady

Kluczowym pojęciem, które określa funkcjonowanie naszego organizmu jest homeostaza. Jest to stan równowagi, w której wszystkie czynniki potrzebne człowiekowi do aktywnego i rozwojowego funkcjonowania istnieją ze sobą w odpowiedniej harmonii. Ta równowaga odpowiedzialna jest za...

Czytaj dalej

Czy dobrze nawadniasz swój organizm?

Woda jest źródłem życia, jednak pita nawet w dużych ilościach nie musi oznaczać tego, że jest dla organizmu źródłem… wody. Paradoks ten wynika z faktu, że bez stworzenia w ciele biodostępnych warunków nawet najbardziej wartościowe...

Czytaj dalej

Czy wątróbka leży nam na wątrobie?

Wątróbka zawiera wiele składników mineralnych, w tym szczególnie dobrze przyswajalne żelazo, cynk i miedź. Jest źródłem takich witamin jak A, D, B2, B12 oraz kwasu foliowego. Już 100 g wątróbki zawiera znaczną część dziennej dawki...

Czytaj dalej
Więcej artykułów